Спецпроект

У Києві відбудуться Ханенківські читання

Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків проводить наукову конференцію "Ханенківські читання-2013".

Про це "Історичній Правді" повідомили у Музеї Ханенків.

Захід присвячено нещодавньому ювілею від дня народження Варвари Николівни Ханенко (1852-1922) -– видатної української меценатки, колекціонерки, просвітительки, засновниці музеїв.

Доповіді учасників конференції присвячені темам життя та діяльності самої Варвари Ханенко та людей її найближчого особистого та ділового кола, а також, результатам дослідження складу та історії ханенківської колекції старожитностей і мистецтва.

Урочистим завершенням конференції стане презентація виставки "Сенс її життя. Варвара Ханенко – колекціонерка, благодійниця, музеєтворець".

Виставка є спробою реконструювати світ найважливіших особистих контактів Варвари Ханенко, а також її колекціонерських уподобань.

Зокрема, буде представлено твори та цілі збірки "Варвариної" колекції  ікони, українські народні килими та вишивки, порцеляна та скло українських та російських заводів, європейське та східне декоративне мистецтво,– які сьогодні належать іншим музеям міста.

До участі в проекті долучилися: Київський національний музей російського мистецтва, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Національний художній музей України, Національний центр народної культури "Музей Івана Гончара".

Конференція відбудеться 29 січня у приміщенні музею (Київ, вул. Терещенківська, 15), реєстрація учасників– з 09:30 до 10:00; початок роботи – о 10:00. 

Презентація виставки – о 17:00.

Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.