Спецпроект

Найбільший музей Нідерландів виклав всю колекцію в Інтернет

Рейксмюзеум - голандський Державний музей, розташований в Амстердамі, - протягом кількох останніх років займався оцифруванням своєї колекції творів мистецтва, і зараз зробив її доступною в Інтернеті. Знімки експозицій у високій роздільній здатності може завантажити безкоштовно будь-який бажаючий.

Про це пише hitech.vesti.ru.

Оцифровку матеріалів ведуть багато музеї, архіви та бібліотеки. Але відвідувачам сайтів, як правило, вони дозволяють завантажувати тільки зображення низької якості, щоб їх не можна було роздрукувати на плакатах, або нанести на кружки, футболки та іншу сувенірну продукцію. Рейксмюзеум вирішив першим порушити сформовану практику, виклавши у відкритий доступ онлайн-колекцію з понад ста тисяч експозицій у високій роздільній здатності.

"Ми державна установа, тому предмети мистецтва, які у нас є, - це власність кожного, - говорить директор колекцій музею Тако Діббітс, - З появою Інтернету стало складно стежити за дотриманням авторських прав, тому ми вирішили, що нехай краще у людей буде дуже гарне високоякісне зображення "Молочниці" Вермеєра із зібрання Рейксмюзеума, ніж дуже погана репродукція ". Мета музею - додавати на сайт по 40 тисяч зображень на рік, поки не буде оцифровано всю колекцію, яка охоплює вісім століть.

Рейксмюзеум був заснований в 1808 році братом Наполеона I, королем Голландії Луї Бонапартом. У 2013 році головний художній музей Амстердама відкрився після реконструкції, що тривала близько десяти років. Ключові експонати Рейксмюзеума - "Нічна варта" Рембрандта, "Клітка з папугою" Яна Стіна, "Сімейний портрет Ісаака Маси і його дружини" Франса Хальса, "Жінка з дитиною в коморі" Пітера де Хоха і "Млин у Вейк-бей-Дюрстеде" Рейсдала.

Оцифруванням предметів мистецтва займається і Google в рамках проекту Art Project, який був запущений в 2011 році. Онлайн-галерея налічує понад 30 тисяч фотографій експозицій, які можна побачити в найменших подробицях - картини, скульптури, фотографії та об'єкти сучасного мистецтва.

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.