Спецпроект

Одесит зібрав найбільшу колекцію запальничок в СНД. ФОТО

У минулу суботу одесита, Євгена Бориско, занесли до Книги рекордів України. Він зібрав найбільшу в країні колекцію запальничок. Втім, сам колекціонер стверджує, що зібрання не має аналогів у всьому колишньому Союзі, а можливо, - і на планеті.

Про це пише dumskaya.net.

Збирає він не звичайні запальнички, а пристрої для отримання вогню, виконані у вигляді іграшок.

"Все почалося в 2008 році, коли в Європі та США заборонили виробництво і продаж таких запальничок, щоб вони не зацікавлювати дітей. Тоді я вирішив їх збирати, щоб, так би мовити, зберегти історію ", - пояснив Євген.

Спочатку чоловік поповнював колекцію, регулярно відвідуючи одеські барахолки і антикварні магазини. Трохи пізніше, як будь-який поважаючий себе колекціонер, Бориско почав обмінюватися чікфаєрамі зі збирачами з інших країн і купувати предмети на всесвітніх аукціонах. Правда, купує він лише відносно недорогі екземпляри.

"А то ж з дому вигнати можуть", - сміється він.

За чотири роки Євген назбирав 1560 запальничок, загальна вартість яких не перевищує 10 тисяч доларів.

Колекція запальничок Євгена Бориско

У сім'ї Боріскова троє дітей, і колекція тата для них приваблива, як заборонений плід. "Ми дозволяємо їм грати, але пояснюємо, що не можна балуватися з вогнем. Крім того, більше половини зразків НЕ заправлені газом - все-таки небезпечно тримати вдома стільки вибухонебезпечних предметів ", - продовжує Євген.

Його колекція розбита на кілька тематичних розділів. Найбільший - запальнички-машинки. Ще є запальнички у вигляді помади, гранат, пістолетів, куль, ножів і ременів, унітазів, Гробик, велотренажерів, ручок, амперметрів, злитків золота, більярдних столів і навіть майданчиків для гольфу.

Солодкий розділ - "шоколадні" запальнички та запальнички у вигляді печива. Гумор представлений жартівливими шокерами. Зовні нешкідливі, але коли людина натискає на кнопку, щоб добути вогонь, то замість нього отримує електричний розряд. Закритий для дітей розділ - еротика: запальнички, виконані у формі статевих органів, з малюнками з Камасутри і ті, що видають млосні зітхання.

"Солодкі" запальнички з колекції

Особливе місце в колекції займають історичні запальнички - від різноманітних кресал XVI-XIX століть (найпростіші представляють собою набір з кресала, кремінь і трута) до пристосувань радянської епохи. Є також невелике зібрання фронтових запальничок з гільз.

Колекція Боріскова розростається. Скоро вона вже не буде поміщатися в квартирі. Тому Євген задумався про те, щоб відкрити музей вогню. Каже, хороша бізнес-ідея. Адже є ж в Одесі музей звуку!

"У мене навіть проект будівлі є - у вигляді факела. Я буду проводити екскурсії, розповідати про історію видобутку вогню а в одному із залів буде проходити вогняний шоу-спектакль ", - мріє колекціонер.

Теми

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.