Спецпроект

Львівський історичний музей святкує своє 120-річчя

Один з найстаріших і найбагатших музеїв України - Львівський історичний музей - на поточному тижні відзначає 120-ту річницю з дня свого заснування.

Про це пише uadaily.net.

За словами заступника голови Львівської облдержадміністрації Ірина Романів, Львівський державний історичний музей є одним з найбагатших музеїв Європи.

"Музей багатий і своїми приміщеннями, оскільки перебуває в унікальних пам'ятках архітектури, з іншого боку, він є найбагатшим з точки зору експозиції. 400 тисяч відвідувачів щороку - це найбільш відвідуваний музей на Львівщині. Враховуючи велику історичну цінність, колекції Львівського історичного музею неодноразово презентувалися на міжнародних виставках, зокрема, у Нью - Йорку, Лондоні, Відні, Парижі, Празі, Варшаві та інших містах Європи", - зазначила Романів.

Збірки Львівського історичного музею налічують понад 350 тисяч музейних предметів. Це археологічні матеріали, твори живопису, скульптури, графіки, архівні документи, рукописні і стародруки, вироби з металу, шкіри, дерева, скла та порцеляни, меблі, годинники, музичні інструменти, фотографії та фотонегативи, зброя, а також пам'ятки нумізматики, фалеристики, сфрагістики тощо.

Фондова колекція Львівського історичного музею у багато разів перевищує кількість експонатів всіх музеїв Львова системи Міністерства культури разом узятих.

Прапори УНР у Севастополі: правда, яку намагалися стерти з історії

Крим вже був українським — і ми вже його визволяли. 1918 рік, прапори УНР у Севастополі, добровольці, які ішли в бій із романтикою в серці. Про той забутий тріумф і його значення для сучасної боротьби розповідає історик Сергій Громенко, кандидат історичних наук, автор книги "Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.