На Алясці знайшли унікального арктичного динозавра. ФОТО

Новий різновид динозавра виявили на Алясці (США).

Про це повідомляє History з посиланням на журнал Acta Palaeontologica Polonica.

Йдеться про різновид так званого "гадрозавра", вперше виявленого на Алясці ще в XIX сторіччі.

Специфіка даного виду гадрозавра, якого ще називають "качкодзьобим" динозавром, в тому, що він мешкав в доволі холодному середовищі, на Півночі Аляски.

Гадрозавр. Фото: animalia-life.com

В ті часи (70 млн років тому) Аляска мала тепліший клімат, ніж нині, з середньою температурою близько сім градусів тепла за Цельсієм. Територія регіону була вкрита глицевими лісами.

Але все одно нововиявлений вид мав місяцями жити в умовах полярної ночі і постійного снігу. На думку науковців, під час глибокого снігу динозавр міг виживати, згризаючи десятками своїх зубів кору й гілляччя з дерев, "наче такий собі рептилоїдний лось".

Вчені припускають, що проблему холоду динозаври могли вирішувати за рахунок пір'я або значного жирового шару довкола тіла.

За час експедицій на Крайню Північ археологи знайшли близько 6 тисяч кісток динозавра, який міг сягати до 10 метрів у довжину.

"Тепер це найбільш вивчений полярний динозавр у світі, - зазначив Патрік Дрюкенміллер з Музею Півночі (підрозділ Університету Аляски). - Ми знайшли кожну кістку цього виду по кілька разів".

Новий вид отримав назву на мові інуїтів (канадських ескімосів) Ugrunaaluk kuukpikensis - "стародавній травоїд". Від інших динозаврів він відрізняється характерною будовою черепа.

Знайдених кісток нового виду вистачить на декілька експозицій

На думку Дрюкенмюллера, даний різновид ящерів вимер унаслідок якоїсь катастрофічної події Льодовикового періоду. Вчений припустив, що тварини не змогли перетнути одну з місцевих річок після того, як потепління спричинило повінь.

Ugrunaaluk kuukpikensis - один із 13 видів динозаврів (включно з велетенським Tyrannosaurus rex), виявлених на Алясці.

Археологи наголошують, що нововиявлений різновид міг бути не холоднокровним, як нинішні рептилії, а тепло- (або частково тепло-) кровним. Дрюкенмюллер підкреслив, що на Півночі Аляски досі не виявлено слідів жодної іншої поширеної в ті час на Землі фауни - ані крокодилів, ані черепах, ані викопних ящірок.

Дивіться також: В Австралії знайшли сліди динозаврів з Південного полюсу. ФОТО, ВІДЕО

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.