На Алясці знайшли унікального арктичного динозавра. ФОТО

Новий різновид динозавра виявили на Алясці (США).

Про це повідомляє History з посиланням на журнал Acta Palaeontologica Polonica.

Йдеться про різновид так званого "гадрозавра", вперше виявленого на Алясці ще в XIX сторіччі.

Специфіка даного виду гадрозавра, якого ще називають "качкодзьобим" динозавром, в тому, що він мешкав в доволі холодному середовищі, на Півночі Аляски.

Гадрозавр. Фото: animalia-life.com

В ті часи (70 млн років тому) Аляска мала тепліший клімат, ніж нині, з середньою температурою близько сім градусів тепла за Цельсієм. Територія регіону була вкрита глицевими лісами.

Але все одно нововиявлений вид мав місяцями жити в умовах полярної ночі і постійного снігу. На думку науковців, під час глибокого снігу динозавр міг виживати, згризаючи десятками своїх зубів кору й гілляччя з дерев, "наче такий собі рептилоїдний лось".

Вчені припускають, що проблему холоду динозаври могли вирішувати за рахунок пір'я або значного жирового шару довкола тіла.

За час експедицій на Крайню Північ археологи знайшли близько 6 тисяч кісток динозавра, який міг сягати до 10 метрів у довжину.

"Тепер це найбільш вивчений полярний динозавр у світі, - зазначив Патрік Дрюкенміллер з Музею Півночі (підрозділ Університету Аляски). - Ми знайшли кожну кістку цього виду по кілька разів".

Новий вид отримав назву на мові інуїтів (канадських ескімосів) Ugrunaaluk kuukpikensis - "стародавній травоїд". Від інших динозаврів він відрізняється характерною будовою черепа.

Знайдених кісток нового виду вистачить на декілька експозицій

На думку Дрюкенмюллера, даний різновид ящерів вимер унаслідок якоїсь катастрофічної події Льодовикового періоду. Вчений припустив, що тварини не змогли перетнути одну з місцевих річок після того, як потепління спричинило повінь.

Ugrunaaluk kuukpikensis - один із 13 видів динозаврів (включно з велетенським Tyrannosaurus rex), виявлених на Алясці.

Археологи наголошують, що нововиявлений різновид міг бути не холоднокровним, як нинішні рептилії, а тепло- (або частково тепло-) кровним. Дрюкенмюллер підкреслив, що на Півночі Аляски досі не виявлено слідів жодної іншої поширеної в ті час на Землі фауни - ані крокодилів, ані черепах, ані викопних ящірок.

Дивіться також: В Австралії знайшли сліди динозаврів з Південного полюсу. ФОТО, ВІДЕО

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.