Форум видавців та Інститут національноі пам’яті представили освітньо-дискусійну програму "Уроки історії"

Історичний майданчик Форум видавців проводить у партнерстві з Українським інститутом національної пам’яті. Події відбуватимуться на двох локаціях – Національний музей "Тюрма на Лонцького" і зала в готелі "Жорж".

Про те, що там відбуватиметься, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович та президент ГО "Форум видавців" Олександра Коваль розповіли на прес-конференції сьогодні, 2 вересня.

Цей рік весь світ відзначає 70-річчя закінчення Другої світової війни. УІНП чимало розробок присвятив ролі українців у цій війні. Робота історичного майданчика на Форумі стане кульмінацією цієї цілорічної дискусії.

На площі Ринок біля міської Ратуші буде відкрито виставку "Українська друга світова". Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович прочитає лекцію "Друга Світова. Війна пам'ятей".

"Наш світ досі в полоні жахливих наслідків Другої світової війни — ми бачимо це у протистоянні з Росією. Але цьому виною не лише війна як така, а відсутність суспільної роботи із подолання наслідків панування тоталітарних режимів.

Знання та інформація — це те що ми протиставляємо маніпуляціям пропаганди. Програма цьогорічного форуму дасть можливість кожному дізнатися більше фактів. Це головна мета "Уроків історії", - сказав Володимир В’ятрович.

На прес-конференції презентували програму історичного майданчика. Читачі зможуть взяти участь у дискусіях "Злочин і гріх комунізму: проблеми подолання" з Мирославом Мариновичем, "Декомунізація: розрахунок з минулим чи інвестиція в майбутнє" з Володимиром В'ятровичем та Павлом Шереметою, "Цивілізаційний внесок Габсбурзької монархії в українській історії" із Ярославом Грицаком та Вахтангом Кіпіані, обговорити сторічний досвід жінок на війні та вплив історичних міток у публічному просторі. Виставку "Інакші. Дисиденти Східної України" представить Харківська правозахисна група.

Серед подій майданчика презентації книжок та зустрічі з авторами, зокрема, історик Олеся Ісаюк та видавництво КСД представлять біографію Романа Шухевича разом із сином Головного командира УПА Юрієм Шухевичем.

Говоритимуть також про дражливі теми новітньої історії - анексію Криму та війну на Сході.

"Така співпраця, як з Українським інститутом національної памяті, є добрим прикладом державно-громадського партнерства. Для нас важливо, аби до підтримки українського книговидання та українського читача долучалися найрізноманітніші установи.

Ми розділили форум на тематичні майданчик, щоб відвідувачам легко було зорієнтуватися і вибрати те, що найбільше цікавить. Наприклад, якщо когось цікавить тільки історія, то є історичний майданчик. На його локаціях пройде півсотні заходів", - говорить Президент ГО "Форум видавців" Олександра Коваль.

Розклад заходів історичного майданчика можна переглянути тут.

Причини масового полисіння дітей у Чернівцях влітку 1988 року

Взятися за написання цієї статті спонукали мене публікації, у яких протягом 30 років після трагедії, що зачепила багатьох чернівчан, продовжують поширювати брехню про причини масового полисіння у Чернівцях. І найголовніше, що змусило це зробити - передчасний відхід у вічність мого колеги по роботі та товариша - Анатолія Галіна, який у часи тоталітарного режиму не побоявся піти проти системи, завдяки зусиллям якого стали відомі справжні причини полисіння у Чернівцях влітку 1988 року.

"Редактор" Василь Мудрий і його "Діло"

У списку тих, кого дуже хотіли завербувати в 1930-ті роки працівники НКВД СССР, був тодішній голова Українського національно-демократичного об'єднання – найпотужнішої західноукраїнської парламентської партії і головний редактор найстарішої української галицької газети "Діло" Василь Мудрий.

Як Роман Шухевич-"Щука" тричі березневу Тису перепливав

Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов'язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

Яким був радянський лад? Судження історика

Деякі експерти пов'язують оптимістичні для нас перспективи в російсько-українській війні з відходом Владіміра Путіна від влади. Однак він є надто пересічною фігурою, яка не заслуговує сполученого з нею терміну "путінізм". Ми повинні усвідомити самі і переконати союзників у тому, що Російська Федерація являє собою екзистенційну загрозу для всіх народів, які потрапили в орбіту Кремля. Конкретна фігура очільника російських панівних кіл – справа другорядна. Ця країна готова порушувати встановлений світопорядок за будь-яких умов.