Франція відкрила доступ до архіву режиму Віші. ВІДЕО

У Франції відкрили загальний доступ до архівів режиму Віші — держави, що проіснувала з 1940 по 1944 рік на частині французьких земель під протекторатом Третього райху.

Про це повідомляє Euronews. Архів складається з документів поліції, міністерств юстиції, внутрішніх і закордонних справ загальною кількість 200 тисяч.

Французький історик Дені Пешанскі так прокоментував цю подію:

"Можна сподіватися на отримання більшої інформації про те, у чому саме полягав колабораціонізм, ця майже військова співпраця між німцями та французами, тими французами, які були найбільш відданими ідеям нацизму та фашизму і які працювали безпосередньо у німецьких структурах".

Режим Віші на чолі з маршалом Філіппом Петеном контролював південну частину сучасної Франції та північну Африку.

Колабораціоністів, зокрема, звинувачували у депортації з Франції до Німеччини 76 тисяч євреїв.

І. Б.

Отруєння. Фрагменти книжки Віктора Ющенка"Недержавні таємниці. Нотатки на берегах пам’яті"

Фрагменти автобіографічної книжки третього Президента України.

Андрій Бандера. Батька – за сина

У справі оперативної розробки Степана Бандери, яка зберігається в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України, є низка документів, які стосуються його батька – отця Андрія. Це драматична історія того, як чекісти перекладали свою ненависть до одного з лідерів українського визвольного руху на його близьких родичів.

"Примус до підданства". Перша спроба

"В ліжку з ведемедем. Сусідство з Росією як історичний виклик" - таку назву має нова книжка Олексія Мустафіна, що готується до виходу у видавництві "Фабула". Є в ній глава, присвячена експансії Російської імперії на Кавказі. Зокрема, й в часи правління у Картлі Іраклія II – царя, якому нинішня влада Грузії хоче встановити пам'ятник у своїй столиці. Чому ця ініціатива викликала таке обурення можна зрозуміти із фрагменту книжки, люб'язно наданому "Історичній правді" Олексієм Мустафіним.

Світоглядні орієнтири ОУН: приклад Ярослава Стецька

Історик Микола Гаєвой загинув на війні 27 серпня 2024 року. Він навчався в аспірантурі УКУ з історії. Для своєї дисертації обрав політичну біографію Ярослава Стецька. Фрагмент наукової роботи Микола надсилав редакції "Історичної правди". Публікуємо текст Миколи Гаєвого у пам'ять про полеглого Героя.