Будівлю Одеського облархіву хочуть передати єврейській громаді

Одеська обласна рада ухвалила рішення передати будівлю, що нині є частиною головного корпусу Державного архіву Одеської області, єврейській релігійній організації.

Про це інформує сайт Одеського облархіву.

Ідеться про будівлю колишньої Бродської синагоги (1863-1870-ті рр.), яку планують передати Одеській іудейській релігійній громаді "Хабад-Шомрей Шабос" на її клопотання.

Підставою рішення є указ президента України 2002 року "Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього Союзу РСР стосовно релігії та відновлення порушених прав церков і релігійних організацій" та висновок постійної комісії Одеської обласної ради з питань управління майном спільної власності територіальних громад області.

 Будівля, в якій розміщується Державний архів Одеської області

Наразі в цьому корпусі ДАОО зберігається понад півмільйона справ із документами Національного архівного фонду України.

На заміну влада області пропонує архіву переїхати в с. Олександрівка Комінтернівського району Одеської області.

Таке рішення викликало протести працівників архіву.

У їхній заяві йдеться про те, що вони підтримують "прагнення іудейської громади міста Одеси про повернення будівлі колишньої Бродської синагоги", однак рішення обласної ради "не враховує нагальні потреби і проблеми Державного архіву Одеської області".

Архівісти закликають внести на розгляд сесії Одеської обласної ради питання про надання Державному архіву Одеської області нового приміщення, "що відповідає міжнародним стандартам архівної справи і має знаходитися не за межами міста Одеси… а в зоні адміністративних та культурно-освітніх закладів, з якими Державний архів Одеської області перебуває у постійному зв’язку…".

Своє звернення вони спрямували до голови Одеської обласної ради А. Урбанського, голови Одеської ОДА М. Саакашвілі та голови Державної архівної служби України Т. Баранової.

Остаточне рішення про передачу будівлі розглядатиметься на сесії Одеської облради 19 лютого.

Як відомо, вже багато років будівля Держархіву Одеської області перебуває в аварійному стані.

І. Б. 

Список розстріляних українців у Сандармоху

5 серпня 1937 року вступила в дію постанова Політбюро ЦК ВКП(б) «Про антирадянські елементи». Розпочалася наймасовіша за всю радянську епоху «чистка» суспільства від реальних та потенційних опонентів владі, від елементів, які «не годилися для будівництва комунізму». Теоретичне обґрунтування цих заходів здійснив новий нарком НКВД Ніколай Єжов, а вдосконалив особисто Сталін.

Київ у більшовицькому вирі

Минуло 104 роки звідтоді, коли армія Української Народної Республіки дала бій у протистоянні з нестримною силою більшовиків, що наступала на українські землі з одним-єдиним гаслом: "Дайош Кієв! Смєрть Центральной Радє і єйо защітнікам", а командуючий російськими військами Михайло Муравйов, що пізніше влаштує терор в українській столиці напише: "Ету власть ми нєсьом на остріях своіх штиков"

Жах на селі

Перед вами — уривок зі спогадів Віктора Кравченка, українця, талановитого інженера, якому вдалося залишитися живим після розгортання репресій у СРСР за часів Сталіна. Він був членом комуністичної партії, який вірив, що СРСР може стати країною щасливого майбутнього, однак вчасно зрозумів, що таке тоталітарний режим, повсюдна брехня та системне винищення тих, хто чинив спротив злочинній системі. Віктору Кравченку вдалося втекти і за кілька років написати книжку
яка сколихнула весь західний світ.

Винуватці Абхазької війни

Ця війна забрала життя близько 4000 людей з абхазької сторони та близько 12-15 тисяч з грузинської. Понад 300 тисяч мешканців Абхазії, переважно грузини, стали біженцями. В їх будинках зараз живуть абхази. Вони продають ці будинки громадянам Росії як свою власність. І це, здебільшого, вина трьох людей