В музеї Другої світової війни нагороджуватимуть "Народних Героїв"

7 травня 2016 року в головному корпусі Національного музею історії України у Другій світовій війні (Київ) відбудеться церемонія нагородження орденом "Народний Герой України".

Про це Історичній Правді повідомили організатори заходу.

Чергова церемонія стане символічною, адже відбудеться напередодні Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, зазначили організатори.

Вони підкреслили, що нагородження буде проводитися в Національному музею історії України у Другій світовій війні, де зберігається та вшановується пам’ять про учасників найбільшого мілітарного конфлікту ХХ ст., а з 2014 р. – ще й учасників війни на Сході України.

Серед 20 номінантів на нагородження:

Степан Чубенко (посмертно) – 16-літній сміливець із Краматорська, який одним із перших протидіяв окупантам. Саме він зірвав прапор "ДНР" з адміністративної будівлі Краматорська в липні 2014 р., згодом носив воду й їжу захисникам Краматорського аеропорту, влаштовував демонстрації в окупованому місті. Закатований терористами.

Павло Чайка – перший серед бійців АТО повний кавалер ордена "За мужність". Третю нагороду (І-го ступеня) він отримав за відвагу, виявлену в жорстокому бою під Дебальцевим у лютому 2015 р.

Вадим Свириденко – фельдшер 128-ї бригади, який дивом вижив у Дебальцівському котлі в лютому 2015 року. В результаті страшного обмороження втратив верхні й нижні кінцівки. Завдяки постійним тренуванням та винятковій силі волі вже почав користуватися протезами.

Олена та Володимир Куліші (посмертно) – подружжя волонтерів, яке загинуло в 2014 р. від рук бойовиків. Під час бомбардувань Олена та Володимир ховали сусідських дітей у своєму підвалі, надавали допомогу літнім сусідам, доставляли їжу українським солдатам, які перебували в Луганському аеропорту.

Сергій Шилов (посмертно) – командир 2-ї роти 8-го батальйону ДУК "Правий сектор". Його група тривалий час виконувала бойові завдання в районі сектора "М" (Маріуполь). 9 липня 2015 року Сергій підірвався на міні. Лікарі до останнього боролися за його життя, проте травми виявилися смертельними. 

Час і місце заходу: cубота, 7 травня о 12:00. Київ, вул. Лаврська, 27.

"Народний герой України" - недержавна нагорода, запроваджена волонтерами у 2015 р. Вручається за видатні заслуги в обороні незалежності України та волонтерської допомоги Збройним силам.

Наразі кавалерами ордену стали майже 200 осіб, серед яких – 140 військовослужбовців, 56 волонтерів, медиків, капеланів і журналістів, а також 4 політичних і громадських діячі.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.