Україна починає згадувати ювілей УПА в річницю першого бою. ІНФОГРАФІКА

Першими українські повстанці атакували нацистів — нагадали українські історики на прес-конференції в Укрінформі сьогодні, 8 лютого.

Цьогоріч виповнюється 75 років з часу створення Української повстанської армії, символічним днем заснування якої є 14 жовтня 1942 року. В лютому сотня УПА під командуванням 35-річного Григорія Перегіняка дала перший бій — це була атака на нацистський гарнізон містечка Володимирець на Волині. Тож цими днями саме антинацистський фронт УПА у фокусі уваги Українського інституту національної пам’яті.

"Відповідь нескореного народу. Таким є гасло інформаційної кампанії і так ми пояснюємо феномен УПА. Підпільної армії, котра боролася з тоталітаризмами найдовше в Європі", — відкрив прес-конференцію Володимир В’ятрович, Голова Українського інституту національної пам’яті.

 Зліва праворуч: Іван Патриляк, Андрій Когут, Володимир В'ятрович, Пилип Іллєнко та Сергій Квіт. Фото: УІНП.

УПА стала відповіддю на жорстоку окупаційну політику, що змусила українців організуватися у збройні підрозділи, котрі стали частинами Української повстанської армії.

Армії, через яку пройшло понад сто тисяч осіб, за участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона людей.

Лого інформаційної кампанії до 75-ліття УПА

Окрім нього, національну інформаційну кампанію до 75 річниці створення УПА "УПА — відповідь нескореного народу" презентували Директор Галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут; Декан історичного факультету Київського національного університету ім. Т.Шевченка, член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Іван Патриляк; Голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко та Голова Вченої Ради Національного університету "Києво-Могилянська академія" Сергій Квіт.

Впродовж року заплановано висвітлити інформацію про головні фронти боротьби УПА — антинацистський та антикомуністичний, про що розкажуть виставки та міжнародна наукова конференція.

 Для збільшення клацніть тут.

Інститут також бере участь в підготовці нового законопроекту про реабілітацію жертв політичних репресій. Державне агентство України з питань кіно планує провести спеціальний кінофестиваль.

Андрій Когут повідомив, що найбільше архівних документів про УПА — в Архіві СБУ. Згідно Закону про доступ до архівів, кожен може вільно з ними ознайомитися.

"Для зручності зацікавлених працює Електронний архів. Сьогодні в ньому понад 10 тисяч документів з історії визвольного руху 1940-х доступні он-лайн. До річниці першого бою ми підготували також спеціальну колекцію "Антинацистський фронт УПА".

Фото: УІНП.

Іван Патриляк розповів про антинацистську боротьбу УПА:

"Повстанський рух довший час мав беззаперечно антинімецький характер. Основною метою оунівців було визволення України від загарбників, і лише перебіг війни диктував приналежність ворога. Коли території перебували під німецькою окупацією – українські націоналісти вели методичну, добре сплановану боротьбу проти нацистів.

Це була всебічна кампанія: крім збройних нападів, велася потужна інформаційна робота – повстанці поширювали листівки, вели пропагандивну роботу, зривали відправлення населення на примусові роботи до Німеччини.

І саме українських націоналістів нацисти сприймали як найбільшу загрозу своєму пануванню в краю протягом 1942—1944 років. УПА зробила максимум, що в такій ситуації могла зробити партизанська армія без жодної зовнішньої підтримки".

 Для збільшення клацніть тут.

Пилип Іллєнко акцентував, щопротягом часів незалежності українські кінематографісти неодноразово зверталися до тематики УПА. Проте через загальні проблеми українського кінематографу, ці ігрові фільми повноцінно не потрапили до українського глядача. 

Іллєнко розповів про нову ініціативуДержавного агентства України з питань кіно:створити колекції відновлених фільмів, присвячених УПА, і презентувати їх за допомогою пересувного кінофестивалю, а також онлайн.

Сергій Квіт нагадав проприйняту у 2015 році "Концепцію національно-патріотичного виховання дітей та молоді". Сергій Квіт зауважив, що "Наші школи в цьому році також будуть звертати увагу на відзначення річниці УПА, тому що в основу цього документа була покладена ідея національно-патріотичного і громадянського виховання. Тобто національно-патріотичне виховання є частиною громадянського виховання. Це означає, що ця дата української історії адресується не лише українцям, але всім громадян України".

Більше про антинацистську боротьбу — у розробленій Українським інститутом національної пам’яті, Центром досліджень визвольного руху та Українським кризовим медіа-центром інфографіці "Антинацистський фронт УПА".

Для збільшення клацніть тут.

Як свідчать результати соціологічних опитувань, оцінка українцями діяльності УПА залежить від рівня поінформованості про неї. Впродовж семи десятиліть архівні дані про українських повстанців були засекречені.

Вільний доступ громадянам до документів КГБ та конфіскованих спецслужбою матеріалів УПА Україна відкрила щойно з 2015 року. Тож, на переконання Інституту національної пам’яті та громадських діячів, існує потреба донесення до громадськості фактів з історії боротьби ОУН та УПА під час та після Другої світової війни.

Повний запис прес-конференції:

Патріархат УГКЦ: між Ватиканом і Москвою

Питання патріархату Української греко-католицької церкви – одне з найважливіших в її історії другої половини XX cт. Ця справа стосувалась не лише української діаспори і церковного духовенства, а й понтифіків, посадовців Римської курії та політиків різних держав.
Особливим чином це питання турбувало Москву, яка всіляко намагалась протидіяти спробам встановлення патріархального устрою УГКЦ

Лех Валенса: “Польща та Україна приречені бути разом”

2 грудня 1991 року сталася історична подія в польсько-українських стосунках – Польща, першою в світі, визнала незалежну Україну, після того, як днем раніше, український народ підтвердив на референдумі Акт проголошення незалежності України. Це було найкраще завершення бурхливого й надскладного ХХ століття в українсько-польських стосунках

Полковник–киянин із «Чорних Запорожців» Армії УНР

Багато років в соціальних мережах гуляє світлина "Чорних Запорожців" із неідентифікованими старшинами легендарного кінного полку Армії УНР. Тривали суперечки чи це взагалі "чорні"... І коли саме зроблено світлину

«Десять міліонів пятсот тищ. І крапка». Українцям нав’язують суперечливі дані про жертв Голодомору

Скільки українців загинуло від голоду у 1932–33 роках? Війна за цю відповідь триває вже кілька років. У вересні вона спалахнула з новою силою через оприлюднення нових даних: 10,5 мільйонів жертв, з них 9,1 млн в Україні.