Спецпроект

Хто носить форму дивізії "Галичина", до Польщі не в'їде — польський міністр

Польське МЗС готує заборону на в’їзд до Польщі тим громадянам України, які стоять на антипольських позиціях і носять мундири дивізії військ СС "Галичина".

Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський в ефірі телеканалу TVP1, передає видання Onet. Wiadomosci.

На запитання про взаємини Польщі з Україною Ващиковський підкреслив, що обидві країни "мають різні концепції поєднання. Ми свідомі того, наскільки важлива для нас Україна з геополітичного погляду…, але українці, знаючи про це значення своєї держави для нашої безпеки, вважають, що в такім разі питання, особливо історичні, які нас розділяють, повинні відійти на другий чи третій план".

Вітольд Ващиковський. Фото: wiadomosci.onet.pl

"Зараз ми готуємо процедури, що не дозволятимуть в’їзд до Польщі людей, які стоять на антипольських позиціях.  Люди, які демонстративно носять мундири дивізії військ СС "Галичина", до Польщі не в’їдуть", — повідомив міністр.

Політик натякнув і на заплановані обмеження проти українських урядовців.

"Також ідеться про осіб, які, займаючи адміністративні посади, не дозволяють продовжувати ексгумації, реконструкції польських культових місць. Ті особи, які висловлюються проти Польщі й використовують адміністративні інструменти проти Польщі, також нестимуть відповідальність", — додав Ващиковський.

Як зароджувалася французька плеяда Півдня України

Наприкінці XVIII – початку XIX століття Південь України певною мірою став привабливий для іноземних переселенців. У цей час уряд Російської імперії намагавсяу тому числі освоювати регіон руками західноєвропейців. Не останнє місце у цьому процесі займали французи, які утворили тут потужний конгломерат управлінців, аграріїв, промисловців та інших фахівців. Вони не просто приїхали заробляти гроші на торгівлі або вирощуванні винограду, але й дали поштовх до розвитку окремих галузей економіки, якими сьогодні тут продовжують користуватися (суднобудівництво, виноградарство, вівчарство, тощо).

Буркусь: хто сторожив спокій дому Франка?

Це був не безпородний дворовий собака (хоча і в тім нічого лихого нема, навпаки, не виключено, що й таких тримали Франки, бо принаймні в певний час пес був у них не один, а справжній гуцульський вівчур, полонинський собака, чи, як іще називають, карпатська вівчарка

У секторі «проблем ідеологічної боротьби»: історики та «перебудова»

Нині це Інститут історії України, а тоді слова "Україна" в назві інституту не було. Навіть у цьому в СРСР вбачали небезпеку. Всі спілкувалися російською, лише в одному відділі, де вивчали козаччину, українською. А аспірант Діма Табачник (який потім двічі у Януковича був міністром), ідучи до курилки повз цей відділ, казав: "Цвірінькають там цією українською"

Бабин Яр: гібридні контексти Сергія Лозниці

Мабуть, головною зіркою антиукраїнського шабашу, влаштованого цього року Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» на багатостраждальних кістках його жертв, став кінорежисер Сергій Лозниця зі своїм фільмом «Бабин Яр. Контекст».