АНОНС: На Одещині відкриють меморіал воякам Армії УНР

15 вересня в м. Ананьєві Одеської області відбудеться урочисте відкриття меморіалу воякам Армії Української Народної Республіки.

Про це пише Благодійний фонд "Героїка", який є ініціатором встановлення монумента, на своїй сторінці у "Фейсбуці".

Цей проект є найбільшим меморіальним комплексом на честь українського війська на території Одеської області. Він являє собою площу, вимощену гранітною бруківкою. Посеред площі, на постаменті з каміння, встановлено колону, увінчану збільшеною копією ордену Армії УНР Залізний Хрест "За Зимовий похід і бої". Цим орденом в українському війську відзначали учасників Першого Зимового походу, що тривав під командуванням генерал-поручника Михайла Омеляновича-Павленка тилами білих та червоних військ в період з 6 грудня 1919 року по 6 травня 1920 року.

 

Військово-меморіальний комплекс увічнює серію переможних боїв, що відбулись 16-19 квітня 1920 року в Ананьєвському повіті Херсонської губернії. Тоді в результаті злагоджених дій ананьєвських повстанців та підрозділів Армії УНР українці заволоділи Ананьєвом та довколишніми селами, змусивши червоних залишити власні позиції.

З чотирьох сторін постамент пам’ятника обрамлений гранітними дошками з іменами козаків та старшин Армії УНР, які походять з Ананьєвщини. На площі, поряд з пам’ятником, встановлено щоглу з Державним Прапором України.

15 вересня, 12.00

Місце: південна частина м. Ананьєва, на перехресті вулиць Суворова та Одеської (в’їзд до міста дорогою Р71). 

Організатори: Благодійний фонд "Героїка".

Захід відбудеться виключно під державними прапорами.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.