У Єгипті відбувся "Золотий парад фараонів"

22 стародавні мумії - 18 царів і чотирьох цариць - перемістили зі старого Єгипетського національного музею у новий Національний музей єгипетської цивілізації

Про це повідомляє BBC.

 

Мумії урочисто провезли вулицями в хронологічному порядку їхнього правління - починаючи від фараона 17-ї династії Секененра Таа II і закінчуючи Рамзесом IX, який правив у XII столітті до нашої ери.

На організацію параду фараонів витратили кілька мільйонів доларів і передбачили суворі заходи безпеки.

Кожну мумію перевозили на прикрашеному катафалку, оснащеному спеціальними амортизаторами і оточеному кортежем, включно з копіями бойових колісниць, запряжених кіньми.

Хоча стародавні методи муміфікації забезпечують збереження останків, для перевезення мумії помістили в спеціальні заповнені азотом ящики, щоб захистити від зовнішніх впливів. Дорогу на всьому маршруті ретельно вирівняли, щоб уникнути трясіння.

"Міністерство туризму і старожитностей зробило все можливе, щоб мумії були стабілізовані, збережені і упаковані в умовах контрольованого клімату", - сказала професорка єгиптології Американського університету в Каїрі Саліма Ікрам.

Мумії виявили в 1881 і 1898 роках у двох схованках в руїнах Фів, давньої столиці Єгипту - сучасного Луксора в Верхньому Єгипті.

"Вони вже зазнали багатьох переміщень у Каїрі, а до цього в Фівах, де їх перемістили з власних гробниць в інші гробниці з метою безпеки", - зазначила д-рка Ікрам.

У той час як останки більшості древніх правителів були доставлені з Луксора в Каїр човном по Нілу, деякі з них були перевезли у вагоні першого класу поїзда.

Їх розмістили у легендарному Єгипетському музеї і протягом останнього століття демонстрували туристам з усього світу.

Влада Єгипту сподівається, що новий музей, який повністю відкриють цього місяця, допоможе оживити туризм - основне джерело іноземної валюти для країни.

Хоча парад вважається грандіозною і навіть розважальною подією, єгипетські мумії історично асоціювалися з забобонами і пересторогами.

"Смерть швидко прилетить на крилах до того, хто порушить спокій царя", - проголошувало попередження на гробниці Тутанхамона, яку знайшов англієць Говард Картер у 1922 році.

Нещодавно в Єгипті сталася низка лих. Лише минулого тижня десятки людей загинули в результаті аварії потягу в місті Согаг, і щонайменше 18 людей загинули в результаті обвалення будівлі в Каїрі.

Потім, коли йшла активна підготовка до переміщення мумій, Суецький канал майже на тиждень заблокувало вантажне судно MS Ever Given.

Користувачі соціальних мереж ставлять питання, чи може виною цьому бути "прокляття фараонів".

Питання етичності демонстрації давньоєгипетських мумій обговорюють вже давно. Багато мусульманських учених вважають, що до мертвих слід ставитися з гідністю і повагою, а не виставляти їх як експонати.

У 1980 році президент Анвар Садат наказав закрити Кімнату царських мумій в Єгипетському музеї, стверджуючи, що вона опоганює мертвих. Замість цього він хотів, щоб мумії перепоховали, але його бажання так і не справдилося.

Микола Глущенко. «Художник» за фахом і оперативним псевдонімом розвідки

17 вересня відзначається 120-річчя від дня народження художника Миколи Глущенка. Його життя було сповнене багатьох феєричних подій, несподіваних драматичних поворотів долі і численних загадок. Окремі епізоди з його біографії породили низку легенд, які й досі бентежать уяву численних поціновувачів, мистецтвознавців, кінематографістів, письменників. Розсекречені, досі невідомі документи із Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу розставити певні акценти у всьому цьому і пролити світло на утаємничені сторінки життя митця.

Лем. Життя не з цієї землі

«Лем. Життя не з цієї землі» — це не лише біографія Станіслава Лема, а й драматична й чесна розповідь про складну історію Центрально-Східної Європи, у якій одне з чільних місць посідає Львів першої половини ХХ століття.

Дослідження демографічних втрат унаслідок Голодомору як злочин?

В історії України було немало трагічних подій, але саме Голодомор 1932—1933 рр. залишається предметом гарячих дискусій та обговорень. І стосується це не стільки сутнісної характеристики Голодомору як геноциду Українського народу, що вже визнано в Україні на законодавчому рівні, скільки полеміки стосовно кількості втрат унаслідок Голодомору і намагання окремих істориків та юристів нав’язати саме число втрат у 7—10, а тепер вже 10—12 мільйонів як незаперечну істину, що не підлягає обговоренню.

Митці і КҐБ: скелети у шафі художника Миколи Глущенка

Попри «білий» бекграунд та декаду богемного життя в Парижі, Художнику вдалося побудувати успішну кар’єру у Радянському Союзі. Його не репресували після повернення з-за кордону у тридцятих, як-то часто відбувалося з іншими поверненцями. Натомість Глущенка часто відправляли в закордонні відрядження, він вільно зустрічався з іноземцями, які приїжджали до країни Рад, супроводжував дипломатичні візити, спокійно надсилав листи за межі СРСР та отримував посилки з іноземними книгами.