АНОНС: Як читати архіви радянських спецслужб? Майстер-клас від ЦДВР

Центр досліджень визвольного руху проведе майстер-клас «‎Як читати архіви радянських спецслужб? На прикладі архівів Внутрішніх військ НКВД»‎.

Про це "Історичній правді" повідомили у ЦДВР.

 

На прикладі викладених у відкритий доступ документів з архіву Внутрішніх військ НКВД спікери пояснять, як читати та аналізувати історичні архівні джерела. Зокрема, відвідувачі дізнаються:

  • що необхідно враховувати, читаючи звіти радянських спецслужб?
  • як перевірити достовірність інформації?
  • де шукати підтвердження або спростування?
  • чому важливо навчитися критично ставитися до документів репресивних органів?


Спікери майстер-класу: 

  • Іван Патриляк, історик, декан Історичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка та експерт проєкту Центру досліджень визвольного руху "‎"‎Робимо минуле доступним: цифрове повернення вивезених архівів про боротьбу СРСР із визвольним рухом";
  • Надія Суха, комунікаційниця проєкту Центру досліджень визвольного руху "‎Робимо минуле доступним: цифрове повернення вивезених архівів про боротьбу СРСР із визвольним рухом".


Час: 28 вересня, вівторок, 13:00


Місце:
у Червоному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка.


Вхід вільний. Реєстрація для відвідувачів заходу здійснюється за посиланням.


Реєстрація для представників медіа.


Контакт: +38 (093) 800 64 23. Контактна особа Надія.


Захід організовано в межах проєкту "Робимо минуле доступним: цифрове повернення вивезених архівів про боротьбу СРСР із визвольним рухом", який реалізує Центр досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.


Нагадуємо, що до Дня незалежності Центр досліджень визвольного руху розпочав оприлюднення в онлайн-доступі документів з архіву Внутрішніх військ НКВД. Йдеться про документальні свідчення боротьби зазначеної структури з ОУН та УПА на теренах Заходу України у 1944-1945 роках. До кінця жовтня на сайті Електронного архіву українського визвольного руху з'явиться близько 3,5 тисяч документів.

Наприкінці 1980-их років архів Внутрішніх військ НКВД було вивезено з України. Проте в середині 1990-их українські дослідники знайшли його слід у Москві. За ініціативи історика та  дослідника українського визвольного руху Анатолія Кентія були зроблені копії документів у вигляді мікрофільмів. У такому вигляді їх вдалося повернути до України. Оцифровані копії плівок дослідники наразі викладають у відкритий доступ.


Електронний архів (
avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольних рух, матеріали з архівів КҐБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті вже майже 29 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.


Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

Про український борщ з історичними приправами

На початку 2020 року київський ресторатор Євген Клопотенко виступив з благородною ініціативою внести культову українську страву – борщ – до списку світової нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Справу підтримало Міністерство культури. 1 липня 2022 року борщ включено до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує термінової охорони

Принцип доміно. З чого почалася Велика Війна

Сім пострілів сербського студента Гаврила Принципа призвели до початку Першої світової війни. Але чому вбивство спадкоємця престолу Габсбургів мало такі катастрофічні наслідки для всього людства? Хто побачив, що політичні сили розставлені, як доміно, і запустив механізм, який перекроїв карту Європи?

Скаутське братерство Литви та України

На початку ХХ століття уся Литва і значна частина України перебувала під кількасотлітньою російською окупацію. Українцям, до певної міри, пощастило більше, бо частина українських земель входила також і до складу Австро-Угорської імперії, під більш демократичною владою, керованою з Відня австрійським імператором (цісарем). Саме тому український скавтинг зміг організуватись у 1911 році

Капітуляція Петра І, пенсія Кримському хану і боротьба за незалежність України

В 1700 році московити мали обрати нового патріарха. Замість цього Петро І відміняє патріархат і планує стати найвищим цивільним і релігійним лідером країни. Він оголошує себе рятівником християнського світу від ворогів Господа в Османській імперії. Вимагає передати йому ключі від Храму Гробу Господнього та інших святих місць в Єрусалимі. Коли йому це не вдається — він вирішує захопити Константинополь, щоб привласнити місто з витоками православ‘я, підкорити Візантійську імперію і отримати статус «Третього Риму». Мріє отримати титул імператора і бути похованим у Софійському соборі в Константинополі