АНОНС: Як читати архіви радянських спецслужб? Майстер-клас від ЦДВР

Центр досліджень визвольного руху проведе майстер-клас «‎Як читати архіви радянських спецслужб? На прикладі архівів Внутрішніх військ НКВД»‎.

Про це "Історичній правді" повідомили у ЦДВР.

 

На прикладі викладених у відкритий доступ документів з архіву Внутрішніх військ НКВД спікери пояснять, як читати та аналізувати історичні архівні джерела. Зокрема, відвідувачі дізнаються:

  • що необхідно враховувати, читаючи звіти радянських спецслужб?
  • як перевірити достовірність інформації?
  • де шукати підтвердження або спростування?
  • чому важливо навчитися критично ставитися до документів репресивних органів?


Спікери майстер-класу: 

  • Іван Патриляк, історик, декан Історичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка та експерт проєкту Центру досліджень визвольного руху "‎"‎Робимо минуле доступним: цифрове повернення вивезених архівів про боротьбу СРСР із визвольним рухом";
  • Надія Суха, комунікаційниця проєкту Центру досліджень визвольного руху "‎Робимо минуле доступним: цифрове повернення вивезених архівів про боротьбу СРСР із визвольним рухом".


Час: 28 вересня, вівторок, 13:00


Місце:
у Червоному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка.


Вхід вільний. Реєстрація для відвідувачів заходу здійснюється за посиланням.


Реєстрація для представників медіа.


Контакт: +38 (093) 800 64 23. Контактна особа Надія.


Захід організовано в межах проєкту "Робимо минуле доступним: цифрове повернення вивезених архівів про боротьбу СРСР із визвольним рухом", який реалізує Центр досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду.


Нагадуємо, що до Дня незалежності Центр досліджень визвольного руху розпочав оприлюднення в онлайн-доступі документів з архіву Внутрішніх військ НКВД. Йдеться про документальні свідчення боротьби зазначеної структури з ОУН та УПА на теренах Заходу України у 1944-1945 роках. До кінця жовтня на сайті Електронного архіву українського визвольного руху з'явиться близько 3,5 тисяч документів.

Наприкінці 1980-их років архів Внутрішніх військ НКВД було вивезено з України. Проте в середині 1990-их українські дослідники знайшли його слід у Москві. За ініціативи історика та  дослідника українського визвольного руху Анатолія Кентія були зроблені копії документів у вигляді мікрофільмів. У такому вигляді їх вдалося повернути до України. Оцифровані копії плівок дослідники наразі викладають у відкритий доступ.


Електронний архів (
avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольних рух, матеріали з архівів КҐБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті вже майже 29 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.


Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.