АНОНС: виставка «Народжена волею, стверджувана зброєю!»

6 грудня 2021 року Національний музей історії України – МІСТ презентує виставку "Народжена волею, стверджувана зброєю!"

6 грудня 2021 року Національний музей історії України – МІСТ презентує виставку "Народжена волею, стверджувана зброєю!". Проєкт присвячений завершенню урочистостей із нагоди 100-річчя Української революції 1917–1921 років, 30-й річниці створення Збройних Сил України та вшануванню учасників Другого зимового походу Армії УНР.
 
Одним із вирішальних чинників утвердження української державності сторіччя тому були національні збройні сили. Виставка розповідає про формування національної державності 1917–1921 років та роль у цьому процесі українських військових формацій.
На виставці представлять унікальні пам'ятки: знамено Українського Запорозького полку та альбом із автографами членів Всеукраїнської Ради військових депутатів (датовані 1917 роком), прижиттєві світлини командувача Бессарабської повстанської групи Армії УНР Андрія Гулого-Гуленка і сотника 6-ої стрілецької дивізії Армії УНР Василя Соломонівського, орден Святого Архангела Михаїла ("Орден Базар").
Також серед експонатів – церемоніальний прапор 72-ої окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, бійці якої нині захищають Україну від російської агресії.
Відвідувачі матимуть нагоду оглянути матеріали із фондових зібрань Національного музею історії України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Галузевого державного архіву СБУ, Національного військово-історичного музею України, приватних колекцій. Усі експонати – оригінальні, частина з них представлена уперше.
Куратори виставки – науковці Національного музею історії України Богдан Скопненко, Олександр Кучерук і Олександр Хоменко.
Урочисте відкриття виставки відбудеться 6 грудня о 16:00. Вхід на урочисте відкриття – за запрошеннями.
Виставка "Народжена волею, стверджувана зброєю!" відкриється для загального огляду 7 грудня. Відвідати її можна за умови наявності Covid 19 – сертифікатів. Виставка триватиме до 31 березня 2022 р.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.