АНОНС: виставка «Народжена волею, стверджувана зброєю!»

6 грудня 2021 року Національний музей історії України – МІСТ презентує виставку "Народжена волею, стверджувана зброєю!"

6 грудня 2021 року Національний музей історії України – МІСТ презентує виставку "Народжена волею, стверджувана зброєю!". Проєкт присвячений завершенню урочистостей із нагоди 100-річчя Української революції 1917–1921 років, 30-й річниці створення Збройних Сил України та вшануванню учасників Другого зимового походу Армії УНР.
 
Одним із вирішальних чинників утвердження української державності сторіччя тому були національні збройні сили. Виставка розповідає про формування національної державності 1917–1921 років та роль у цьому процесі українських військових формацій.
На виставці представлять унікальні пам'ятки: знамено Українського Запорозького полку та альбом із автографами членів Всеукраїнської Ради військових депутатів (датовані 1917 роком), прижиттєві світлини командувача Бессарабської повстанської групи Армії УНР Андрія Гулого-Гуленка і сотника 6-ої стрілецької дивізії Армії УНР Василя Соломонівського, орден Святого Архангела Михаїла ("Орден Базар").
Також серед експонатів – церемоніальний прапор 72-ої окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, бійці якої нині захищають Україну від російської агресії.
Відвідувачі матимуть нагоду оглянути матеріали із фондових зібрань Національного музею історії України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Галузевого державного архіву СБУ, Національного військово-історичного музею України, приватних колекцій. Усі експонати – оригінальні, частина з них представлена уперше.
Куратори виставки – науковці Національного музею історії України Богдан Скопненко, Олександр Кучерук і Олександр Хоменко.
Урочисте відкриття виставки відбудеться 6 грудня о 16:00. Вхід на урочисте відкриття – за запрошеннями.
Виставка "Народжена волею, стверджувана зброєю!" відкриється для загального огляду 7 грудня. Відвідати її можна за умови наявності Covid 19 – сертифікатів. Виставка триватиме до 31 березня 2022 р.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.