В Росії суд постановив ліквідувати історико-просвітницьке товариство "Меморіал"

Російська суддя Алла Назарова оголосила вирок про ліквідацію історико-просвітницького товариства "Меморіал"

У вівторок, 28 грудня, Верховний суд Росії виніс вирок у справі "Міжнародного Меморіалу", яким передбачено ліквідацію організації.

 

Представник генпрокуратури заявив, що міжнародний "Меморіал" спотворює пам'ять про "Велику Вітчизняну війн"у та "створює брехливий образ СРСР як терористичної держави".

Раніше в Росії "Меморіал" був визначений "іноземним агентом". За їхнім законодавством "іноземні агенти" повинні маркувати усі свої матеріали відповідними позначками (приблизно так, як у нацистській Німеччині євреї мали носити спеціальні нашивки на одязі).

Товариство Меморіал було створено у 1987 році. Члени товариства займалися вшануванням жертв сталінського терору, встановленням їм пам'ятників, організацією виставок та проведенням семінарів з історії репресії в СРСР. Першим головою Меморіалу був академік Андрій Сахаров.

Члени Меморіалу неодноразово заявляли про політичні мотиви переслідування товариства.

Дев’ять імен: репресована свобода

Народи Балтії у 1918-1920 рр. зуміли здобути та захистити незалежність. У Литві, Латвії та Естонії утворилися національні держави. Втім, у 1940 р. після окупації балтійських держав Червоною армією, між жорна радянських репресій потрапили представники усіх груп політичних еліт трьох країн, без різниці, якою була їхня попередня орієнтація – демократична чи вождистська.

Член РУП Дідковський – організатор Уралу

Він народився в Житомирі. Закінчивсь кадетський корпус в Києві. Друкував українські видання в Петербурзі. Повернувся в Україну для розгортання РУП. Закінчив університет в Женеві. Партизанив на Уралі, який вже добре пізнав. Саме він прийняв і поселив царську родину в Єкатеринбурзі, яка у подальшому була розстріляна. Його ім’я носить гора – одна з трьох найвищих на Уралі.

Данило Скоропадський. "Валет" у колоді карт МГБ СССР

"33-літній принц України одного дня може стати центральною фігурою у великім повстанні, від якого може залежати доля Європи і України", - так наприкінці 1930-х років писали у пресі про гетьманича Данила Скоропадського після його поїздки до США та Канади за дорученням батька. З 1941 року син Павла Скоропадського став об'єктом уваги радянських спецслужб під оперативним псевдо "Валет".

Життя на війні та поза нею. Уривок з книги Івана Гоменюка "Мурашник. Нотатки на манжетах історії..."

Багато науковців називають Першу світову війною технологій. Справді, безліч технічних новинок і новацій випробовувалися саме тут. Зросла роль авіації, яку раніше воєначальники вважали дорогою й непотрібною розвагою. Авіатори були потрібні для розвідки та спостереження, набувала поширення бомбардувальна авіація, а повітряні бої вже не були дивиною навіть на Східному фронті.