АНОНС: публічна дискусія «Історії, заховані в архівах КГБ»

17 грудня о 16:00 у київській книгарні Vivat (вул. Петра Сагайдачного, 8) відбудеться дискусія на тему "Історії, заховані в архівах КГБ".

Розмова відбудеться на основі книжок "Архіви КГБ. Невигадані історії" Едуарда Андрющенка та "Нотатки з кухні "переписування історії"" Володимира В'ятровича.

Учасники дискусії розкажуть про власні очікування й реальні знахідки в архівах; про те, чи лишилося в архіві КГБ ще щось не дослідженим та як реагують люди, дізнавшись, що про них знайшли розсекречені документи.
⠀⠀
Учасники:
Едуард Андрющенко — історик;
Володимир В'ятрович — історик;
Андрій Когут — директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

 



Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.