Названо лауреатів Шевченківської премії 2023 року

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оприлюднив прізвища переможців у номінаціях "Література", "Публіцистика, журналістика", "Літературознавство і мистецтвознавство", "Музичне мистецтво", "Кіномистецтво"

Список лавреатів у різних номінаціях опублікували на сайті Комітету премії.

Цьогоріч оголошення лавреатів вперше за історію премії відбулося не 9 березня в день народження Тараса Шевченка.

Література 

Премію присудили Катерині Калитко за збірку поезій "Орден мовчальниць". "Орден мовчальниць" — збірка поезій Катерини Калитко, видана 2021 року у видавництві Meridian Czernowitz.

Літературознавство і мистецтвознавство

Премію присудили Михайлові Назаренку за книжку "Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792-1883" у двох частинах

Публіцистика і журналістика

Премію присудили Віталію Портнікову за "публіцистичні статті та виступи останніх років".

Музичне мистецтво

Премію присудили Компаніченку Тарасу, Бережнюку Максимові, Данилейку Северинові, Криськові Ярославу, Охрімчуку Сергієві , виконавцям гурту "Хорея Козацька" за авдіоальбом "Пісні Української революції".

Кіномистецтво

Премію присудили  Ірині Цілик за стрічку "Земля блакитна, ніби апельсин".

Національна премія України імені Тараса Шевченка заснована 1961 року. Вона є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Кожного року може бути присуджено не більше семи Національних премій, а нагородити особу можна один раз за життя. Присуджує відзнаку президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.