До "Тустані" евакуювали старовинну бойківську хату

До музею заповідника "Тустань" на Львівщині евакуювали старовинну хату бойків.

Про це пише zaxid.net.

Архітектурну памʼятку виявили під час експедиції в гірському селі Плавʼя Стрийського району. Під час розбирання конструктивних елементів, у ній виявили декоративне різьблення, сховане під тиньком, а також записки та речі її перших власників. Хату відреставрували, тепер вона доповнить експонати скансену.

"Її ще у 1926 році збудував місцевий селянин Данило Мадиняк. Чоловік звів будинок для своєї сімʼї. Родина Мадиняків була заможною, тому змогла під час будівництва оселі використати сучасні на той час технології, зокрема накрити хату черепицею, а не соломою, і саме ця черепиця фактично врятувала оселю від руйнування", – розповіли у Тустані.

Попри хороший стан, будинок почав руйнувався і потребував негайної евакуації. У липні 2023 року хату у родини викупили та перевезли до Урича, де є заповідник "Тустань". Їх фінансово підтримала Організація реагування на надзвичайні ситуації в сфері культури (CER) з Нідерландів.

Дослідники, які оглянули хату, виявили, що там є унікальне декоративне різьблення не тільки назовні, але і всередині хати, воно збереглося під штукатуркою. А під час розбирання будинку виявили записки та речі тодішніх власників.

Хату перевозили до Урича двома вантажівками, а потім збирали майже 3 місяці. Частина деревʼяних елементів була пошкоджена, довелося замінити зігнилі бруси та дошки. Всі роботи проводили згідно з традиціями народного зодчества: у відповідні дні, із закладанням символічних оберегів. Новий будинок відкритий для огляду туристів.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.