АНОНС: Програма заходів до Дня Героїв Небесної Сотні

20 лютого 2025 року минає 11 років від дня масових розстрілів Небесної Сотні на Майдані.

Соціальна кампанія до Дня Героїв Небесної Сотні відбувається під гаслом "Небесна Сотня: Герої першої перемоги у битві, що триває".

"Важливо, щоб усі наші заходи, акції, діяльність щодо збереження історії про Майдан та Небесну сотню, перетворилися у культуру пам'яті. Адже розуміння тяглості та глибини історії – ключове у нашому сьогоденні. Майдан – це була боротьба за цінності і це те, що надихає продовжувати нас сьогодні і наснажувати на подальшу боротьбу. Тому Небесна Сотня – це перші герої цієї війни, наші воїни світла. Особливо важливо долучатися до комеморативних заходів сьогодні, які присвячені всім нашим героям. Суспільство має усвідомлювати глибину і значення громадянського вчинку та подвигу наших сучасників", – наголосив Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності.

Традиційно, напередодні найтрагічніших днів Майдану – 18, 19 та 20 лютого та в самі роковини загибелі Небесної Сотні, в Києві та регіонах заплановано низку заходів. У ці дні розпочнуть роботу вуличні виставки у середмісті столиці. Тривають виставки у Дніпрі, Львові, Києві. Також в ці дні відбуватимуться тематичні екскурсії та показ фільму.

18 ЛЮТОГО
12:00 – 13:00
Перетин вул. Грушевського, 28 і Кріпосного провулку м. Київ
ВШАНУВАННЯ ЗАГИБЛИХ 18 ЛЮТОГО 2014 РОКУ В МАРІЇНСЬКОМУ ПАРКУ
Організатори: Громадський Рух "Українська Патріотична Альтернатива", Національний музей Революції Гідності.

18 ЛЮТОГО – 4 БЕРЕЗНЯ
на розі вул. Михайла Грушевського та алеї Магдебурзького права в Печерському районі м.Києва
МАРТИРОЛОГ УЧАСНИКІВ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ ЗАГИБЛИХ ПІД ЧАС РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ (2014–2025)
Інформаційний цифровий стенд для вшанування пам'яті загиблих киян Захисників і Захисниць у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Організатори: Департамент соціальної та ветеранської політики КМДА, Київський міський центр комплексної підтримки учасників бойових дій "КИЇВ МІЛІТАРІ ХАБ", Національний музей Революції Гідності, ГО "Славетні епохи України".

18 ЛЮТОГО
16:00 
Михайлівський Золотоверхий собор
ПАНАХИДА ЗА НЕБЕСНОЮ СОТНЕЮ

17:00 – 18:00
Середмістя Києва
ХОДА ПАМ'ЯТІ НА ВШАНУВАННЯ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ
Після панахиди відбудеться хода за маршрутом: Михайлівська площа – вул. Трьохсвятительська – вул. Хрещатик – алея Героїв Небесної Сотні. Покладання квітів, запалення лампадок.

Організатори: ГО "Родини Небесної Сотні", Національний музей Революції Гідності, за участі рідних Героїв Небесної Сотні, учасників Революції Гідності.

19 ЛЮТОГО – 2 БЕРЕЗНЯ
Музей історії міста Києва
вул. Богдана Хмельницького, 7, м. Київ
ВИСТАВКА "ШЛЯХ УКРАЇНИ ДО ЄС В ІЛЮСТРАЦІЯХ, ПЛАКАТАХ, АРТ-ТВОРАХ"
Виставка присвячена основним історичним етапам на шляху до вступу України до Європейського Союзу.
Відомі митці презентують свої роботи. Кожен твір – картина, плакат чи арт-об'єкт – відображає сподівання, боротьбу, виклики та досягнення нашої країни на шляху повернення в європейську родину. На виставці також будуть представлені експонати, надані Національним музеєм Революції Гідності.

Організатори: Офіс віце-премʼєр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, "Association4U", Національний музей Революції Гідності, Музей історії міста Києва. 

20 ЛЮТОГО
10:00–11:30
Екуменічний храм Архистратига Михаїла та Українських Новомучеників, алея Героїв Небесної Сотні, 6, м. Київ. 

ЦЕРЕМОНІАЛ ВШАНУВАННЯ ПАМ'ЯТІ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ ТА УЧАСНИКІВ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ

Організатори: Національний музей Революції Гідності, Київська Трьохсвятительська духовна семінарія УГКЦ за участі Міністерства оборони України, Київської міської державної адміністрації та ГО "Родини Небесної Сотні"

11:00 – 12:00
алея Героїв Небесної Сотні, 6, м. Київ
ЩОРІЧНА АКЦІЯ "АНГЕЛИ ПАМ'ЯТІ"
Всесвітня тиха акція "Ангели пам'яті" відбувається у пам'ять про загиблих під час Революції Гідності. В Києві вона щорічно проходить на алеї Героїв Небесної Сотні. Десятки паперових янголів розвішують на гілках дерев, які були свідками розстрілів беззбройних протестувальників.
Організатори: Мистецька агенція "Територія А", Національний музей Революції Гідності, за участі громадськості, родин Героїв Небесної Сотні, учасників Революції Гідності.

20 ЛЮТОГО – 24 ЛИПНЯ
довкола монументу на майдані Незалежності, м. Київ
12:00 – відкриття виставки 
ВИСТАВКА "ГЕРОЇ: МАЙДАН, ВІЙНА, ПАМ'ЯТЬ…"
Виставка присвячена учасникам Революції Гідності, які загинули під час російсько-української війни. Вона розповідає про активістів Майдану, які змінили Україну та світ, а під час новітньої російсько-української війни стали першими оборонцями нашої країни та поклали життя за її свободу.

Організатори: Національний музей Революції Гідності, Міністерство у справах ветеранів України 

20 ЛЮТОГО
Інформаційно-виставковий центр Музею Майдану, майдан Незалежності, 18/2, м. Київ
12:30 – 14:30

МУЗИЧНО-ПОЕТИЧНА АКЦІЯ "ТЕРИТОРІЯ ГЕРОЇВ"
Організатори: Державна агенція промоції культури України, Мистецька агенція "Територія А", Національний музей Революції Гідності

20 ЛЮТОГО
15:00 – 17:00
вул. Саксаганского, 6, м. Київ 
синя зала Будинку кіно

ПОКАЗ ДОКУМЕНТАЛЬНО-МУЗИЧНОГО ФІЛЬМУ "УКРАЇНА. МАЙДАН. ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ". ПАМ'ЯТІ РУСЛАНА ГАНУЩАКА
Стрічку  створено на основі відеоархівів військового репортера Руслана Ганущака. Учасник Майдану, згодом – військовий репортер та військовослужбовець з позивними "Остап" та "Фотограф" загинув 11 січня 2025 року.

Організатори: ГО "Родина Героїв "Небесної Сотні", родина Руслана Ганущака, Національний музей Революції Гідності, Будинок кіно та ТРК "РАІ" 

З повною програмою заходів можна онайомитися за посиланням.

 

 

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.

Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності

Процес встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.

"Ми позбулися «пушкіних», «Московської» ковбаси і «Тульських» пряників", - Олег Пустовгар

Процеси очищення інформаційного та публічного простору від російської присутності прискорилися після повномасштабного вторгнення Росії. Утім, роботи ще багато. Що вдалося зробити в цьому напрямі за останні роки на Полтавщині, а які питання ще варто розв'язати, – розповів у інтерв'ю представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області Олег Пустовгар.