У Чехії прирівняли комунізм до нацизму

Президент Чехії Петр Павел підписав закон, який прирівнює комуністичну ідеологію до нацистської.

Про це повідомляє Euractiv.

Оновлене законодавство передбачає ув'язнення до п'яти років для тих, хто "створює, підтримує або пропагує нацистські, комуністичні або інші рухи, спрямовані на придушення прав і свобод людини або розпалювання расової, етнічної, національної, релігійної або класової ненависті".

Зміни були ухвалені після звернень чеських історичних установ, зокрема Інституту вивчення тоталітарних режимів.

"Це рішення важливе не лише для країни-союзниці. Це сигнал усій Європі, яка десятиліттями закривала очі на злочини комунізму. Після Другої світової війни нацизм було засуджено, а комунізм залишився жити. Він не зник, а лише змінив форму, став частиною світового порядку, інколи навіть романтизованого. Ідеологія, що нищила цілі народи, так і не дочекалася повноцінного вироку. Її серцевина – москва. Колись це був ГУЛАГ, сьогодні: ракети, танки, пропаганда й агресія", - прокоментував закон голова УІНП Олександр Алфьоров.

Комуністична партія Чехії та Моравії (KSČM), яку очолює депутатка Європарламенту Катержина Конечна розцінила поправку як політично вмотивовану. Наразі незрозуміло, як саме закон буде застосовуватись щодо таких партій, як KSČM. Зараз партія не представлена у парламенті, але нещодавні опитування показують, що новий альянс набирає 5% підтримки - цього достатньо, щоб повернутися до нижньої палати за підсумками виборів у жовтні.

 

Олена Теліга: "Життя - це боротьба, а боротьба - це справжнє життя"

22 лютого Телігу було розстріляно в Бабиному Яру. В камері, де вона перебувала перед розстрілом, знайшли напис, зроблений її рукою: "Тут сиділа і звідти йде на розстріл Олена Теліга". Зверху було викарбувано стилізований під меч тризуб.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.