Спецпроект

Японо-мат для президента Медведєва

Візит президента Російської Федерації Дмитра Медведєва на Курильські острови, до речі - перший візит радянського чи російського лідера в ті місця, викликав гостру реакцію офіційного Токіо.

Глава японського уряду Наото Кан висловив жаль у зв'язку з поїздкою президента РФ на Курили. Японія не визнає факту належності чотирьох островів південнокурильської гряди (Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї) Росії, а доти - СРСР. 

 За повідомленням агентства "Регнум", японські ЗМІ розповсюдили повідомлення, що Токіо "розглядає можливість застосування заходів у відповідь відносно Росії". Зокрема, не виключається відкликання посла з Москви або тимчасовий виїзд керівника дипломатичної місії на батьківщину.

Президент Медведєв дав зрозуміти, що  позиція РФ щодо належності Південного Сахаліну та Курильських островів - "дуже важливого регіону для Росії" - не змінилась. І приєднання цих територій до Радянського Союзу у 1945 році не обговорюється.

Нагадаємо, що проблемні "північні території" були віддані СРСР рішенням Ялтинської конференції 1945 року країн-учасниць антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні і захоплені внаслідок Курильської десантної операції радянських військ. Переважаюче місцеве населення - японці - були "добровільно" депортовані з власних домівок у материкову Японію. 

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.