Спецпроект

Португалець каже, що Колумб - не італієць, а син польського короля і литовського князя

Португальський історик Мануель Роса заявляє, нібито першовідкривач Америки Христофор Колумб був онуком польського короля і великого князя Литви Йогайли (Ягайла, Владислава II Ягелло).

Досі була поширена думка, що Колумб був вихідцем з італійського міста Генуї. Однак у 2009 році іспанський історик Альфонсо Енсенат де Війалонга повідомив, що встановив шотландські корені мандрівника, пише литовська газета Lietuvos rytas.

Зараз з'явилася теорія про те, що мандрівник, який помер в 1506 році після чотирьох експедицій у Новий світ, насправді був королівської крові, але не шотландських, поідомляє Інтерфакс.

На думку Мануеля Роси, Колумб був сином короля Польщі й Угорщини Владислава III Варненчика. У свою чергу, Владислав III - це син короля Польщі і великого князя Литви Йогайли (Ягайла).

Владислав Ягайло командував польським військом у битві при Грюнвальді.

Раніше більшість істориків стверджували, що Владислав IIІ загинув у 1444 році в битві з турками біля Варни (Болгарія). Однак у жовтні вийшла книга "Колумб. Нерозказана історія" (Colon. La Historia Nunca Contada), у якій Роса стверджує, що Владислав III вижив у згаданій битві і втік на архіпелаг Мадейра, який належав Португалії.

Там він нібито був відомий як Генрик Німець, одружився на знатній португалці, в них народився син, який згодом і став відкривачем Америки.      

Португальський історик переконаний, що Колумб насправді народився у 1451 році.

"Європейські суди знали, хто він був, і зберігали його таємницю зі своїх причин. Все наше розуміння Христофора Колумба протягом 500 років було засновано на дезінформації, - цитує литовська газета Росу. - Ми не могли розкрити таємницю, оскільки слідували за спеціально придуманою брехнею, метою якої було збереження інкогніто. Ми шукаємо не ту людину".

Учений вважає, що саме "високе" походження Колумба допомогло б пояснити факт його одруження на родовитій португалці. Історик стверджує, що довів: підписаний нібито в 1498 році заповіт, в якому записано, що Христофор Колумб народився в Генуї, був сфальсифікований італійцями через 80 років після смерті відкривача Америки.

Академік засновує цю теорію на факті того, що герб Колумба схожий на герб Владислава III. До того ж Христофор навіть зовні схожий на поляків - у нього була світла шкіра, блакитні очі і русяве волосся.

Зараз Мануель готується порівняти ДНК польського короля і сина Колумба, похованого в Кафедральному соборі Севільї.

"Я вже попросив дозвіл у Краківського кафедрального собору дослідити останки Владислава II Польського (Ягайла), які можуть бути останками дідуся Колумба. Це доведе правильність теорії", - каже Роса.

Литовські історики твердження португальського колеги про польське походження Колумба коментувати не захотіли, оскільки ще не знайомі з його книгою.      

"Фактично ніхто не сумнівається, що Владислав III загинув у битві при Варні. Однак є різні легенди про те, що Владислав III тоді врятувався. Наскільки мені відомо, є не одна версія і про те, де Владислав III міг жити. У згаданій книзі могла використовуватися легенда в якості основи ", - зауважує історик Томас Баранаускас.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.