Спецпроект

У Росії розсекретили документи про політ Гагаріна у космос

Зібрання розсекречених документів, присвячених польоту Юрія Гагаріна в космос, випустять до 50-річчя польоту в космос першої людини.

Про це заявив заступник гендиректора Центрального науково-дослідного інституту машинобудування Олег Клішев, повідомляє Інтерфакс-Україна.

"Буде випущено унікальне зібрання розсекречених закритих документів, присвячене польоту Гагаріна в космос, а також проведені науково-технічні конференції, випущено низку книг спогадів учасників про цей політ", - сказав він.

За словами Клішева, головну увагу в науково-дослідному інституті буде приділено школярам і студентам.

"Ми плануємо низку олімпіад, зустрічей студентів на нашому підприємстві з учасниками підготовки польоту Гагаріна. Ми сподіваємося, що святкування цієї дати в нас буде організовано на найвищому рівні. Ми запрошуємо всіх відвідати Центр управління польотами, поспілкуватися з космонавтами, які зараз на орбіті, подивитися, як організована робота зі створення нових зразків ракетно-космічної техніки", - сказав він.

Великий план заходів у рамках Року космонавтики, а також 50-річчя польоту в космос першої людини розроблений і урядом Московської області.

Як розповів міністр промисловості уряду області Володимир Козирєв, пройдуть урочисті вечори, зустрічі з космонавтами, спортивні змагання, фестивалі мистецтв.

Також російські чиновники обіцяли до ювілею організувати запуск космічного корабля "Юрій Гагарін".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.