Спецпроект

Ірландська мова відходить в історію?

Більшість соціологічних прогнозів пророкують перемогу правоцентристської Fine Gael (Фіне Гейл) на найближчих виборах до парламенту Ірландії.

У своїй виборчій програмі  Fine Gael пропонує, між іншим, відмовитися від обов’язкового вивчення ірландської у школах. Прихильники ірландських традицій вважають, що це означатиме смерть ірландської мови.

На думку науковців, вже тепер тільки 400 тисяч з 6 млн. громадян Ірландії вільно володіють ірландською. Насамперед йдеться про людей старшого віку, інформує "Ґазета виборча".

Молодь переважно послугується англійською мовою, так само, як і більшість мігрантів. У Ірландії не залишилося вже жодної великої  газети ірландською мовою, хоча кілька газет постійно друкує ірландською окремі публікації.

 -Уряди від часів отримання незалежності у 1921 році раз-по-раз безуспішно намагалися відродити мову - цитує мовознавця Адріанна Келлі GlobalPost.com. На думку науковця, студенти не хочуть учити ірландську, бо не вважають її знання потрібним.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.