IN MEMORIAM: Помер режисер Сергій Проскурня

На 64 році життя помер український режисер і продюсер Сергій Проскурня

Про це у фейбуці повідомили колишній міністр культури України Євген Нищук. 

Сергій Проскурня – український театральний режисер, продюсер, лауреат премій Національної спілки театральних діячів України "Експеримент" й імені Сергія Данченка.
Він був постановником парадів до Дня Незалежності, заходів, присвячених героям Небесної Сотні ("Промені гідності" та живе виконання "Реквіуму" Моцарта), Дня Пам'яті та Примирення, Євробачення, долучався до організації заходів, присвячених наданню Томосу та становленню Православної Церкви України, 75-их роковин трагедії у Бабиному Яру.

Марія Бурмака:

"…

познайомились ми на Червоній Руті 89 в Чернівцях. І з того моменту буквально до останнього часу він творив.

Боже мій, наскільки живим і сучасним він був! Режисер, філософ, містифікатор, культуртрегер... Все новаторське, надзвичайно модернове, значиме і яскраве. І дуже українське.

Потім був Фестиваль ВиВиХ ІІІ у Львові (1992 рік) і це було щось таке, яке більш не повторилось. У нашумілій виставі "Крайслер Імперіал" за творами Бубабу він мені дав крихітну роль старої бабці, яка виходить у фінал.

Театр студія "Будьмо!", "Друже Лі Бо, брате Ду Фу" авангардна вистава за творами Олега Лишеги, яку не можу забути.

"Різдво на Майдані" у 2004-му і 27 ялинок з усіх областей України.

"Стусове коло" із Сестри Тельнюк, концерт творів Івана Карабиця "Мадонна Україна" із оркестром, яким диригував Кирило Карабиць. "Наш Шевченко"-вірші Шевченка на барикадах Майдану. "Шевченко. Ідентифікація" Навіть, якщо щось потім не виходило, йому якось не вдавалось опускати руки!! Великий проект "Шевченко. ПроRock" у 2014 му. Для якого вже було зняте промо і вже навіть почали продаватись квитки-вони мали піти на купівлю необхідного на фронт. Це все не відбулось. Але на його прохання я написала пісні на вірші Шевченка і вони в мене є!!!

Друг Маріі Примаченко , Ефроса, Параджанова і Някрошуса, він радів як дитина, коли отримав запрошення на 80-річчя легендарного скрипаля Єгуді Мєнухіна в Рокфеллер центрі.

Його призначали і знімали з різних значимих і малозначимих посад, а він все одно ішов далі (багато чого я сама не знала-почитайте у вікіпедіі, що взагалі зробила для України одна людина!!)

А сам потім якимось дивом запросив до Львова скрипаля Гідона Кремер. Пам'ятаю, як організовував ювілейні вистави Романа Віктюка до його 60-річчя, з яким дуже дружив (може Віктюк його туди і позвав?)

Всі його проекти були культовими. Велике бачиться на відстані і ця велич для багатьох відкриватиметься тільки зараз.

Те що, він пішов-непоправна втрата. І для когось це шок і біль від усвідомдення від того, яка абсолютно унікальна людина для украінського мистецтва пішла. А половина ФБ його навіть не знала.

І от саме тут для мене і проходить водорозділ на своїх і сторонніх, чужих по духу.

Я дуже сильно тужу. Колись побачимось, Сергію"

Петро Порошенко:

"Він був яскравою мистецькою зіркою, подарував нам безліч новаторських і креативних проектів, про які говорили і сперечалися, але які нікого не залишали байдужими. Своїм життям і творчістю він вчив нас любити наше національне мистецтво у всіх його формах – і давніх, і сьогочасних. Особливою мрією і працею всього його життя було оновлення спадщини і постаті Тараса Шевченка. Подяка і шана йому за все зроблене!

Із Сергієм Проскурнею нас пов'язувала людська приязнь і плідна співпраця. Він, як ніхто інший, розумів дух події, вмів побачити її з високої історичної перспективи і принести нове в усталений державний ритуал. Він був постановником парадів до Дня Незалежності, заходів, присвячених героям Небесної Сотні, Дня Пам'яті та Примирення, Євробачення, долучався до організації заходів, присвячених наданню Томосу та становленню Православної Церкви України, 75-их роковин трагедії у Бабиному Яру. Всі ці події надовго залишаться у вдячній пам'яті глядачів і учасників.

Висловлюю щирі співчуття рідним та близьким Сергія Владиславовича. Ми з Мариною поділяємо ваше горе, сумуємо разом з вами, підтримуємо вас у годину скорботи.

Вічна пам'ять великому таланту і світлій людині!"

Володимир Вʼятрович

"20 лютого 2015, перші роковини загибелі Небесної сотні.

Досі найкраще відзначення пам'яті героїв - вперше "Промені гідності" на колишній Інститутській, вперше (і на жаль в останнє на сьогодні) живе виконання "Реквієму" Моцарта, там же на місці загибелі.

Велично і душевно.

Зроблено Сергієм Проскурнею.

Дякую, маестро!

Вічна пам'ять!"

 
LVIV NATIONAL OPERA

Від газет до телесеріалів: 30 років еволюції політичної агітації в Україні

Протягом 30 років незалежності України політична агітація у нашій країні пройшла шлях від звичайних газет та інформаційних бюлетенів до телевізійних серіалів. З одного боку, постійних змін зазнавала форма агітації, з іншого — деякі елементи, як-от меседжі, у ній залишалися незмінними. Окрім того, з'явився окремий вид "агітації"—"гречкосійство", тобто підкуп виборців різними матеріальними й нематеріальними благами.

За два кроки до війни: Гляйвіцька провокація

31 серпня 1939 року. Невеличке сілезьке містечко Гляйвіц, Німеччина. Вечір. В одному з номерів готелю в центрі міста на застеленому ліжку лежить з закритими очима чоловік. Він вдягнутий і взутий. О 16-00 тишу номера прорізує вимогливий дзвінок телефону, який стоїть на столику біля ліжка. Не відкриваючи очей чоловік простягає руку, знімає трубку і підносить її до вуха. З трубки лунає добре знайомий йому голос: «Терміново передзвоніть!».

«Тройка» чи «Сєвєр»? – депортаційна операція початку квітня 1951 року

70 років тому на території України відбулася остання депортаційна операція, під час якої переважно зі Західної України було виселено 2 487 сімей куркулів, свідків Єгови та колишніх вояків армії Андерса

Черчилль-політик і Орвелл-письменник: дивовижні схожості двох культових особистостей

Мало хто знає, що здавалося б, нічим не пов’язані між собою Вінстон Черчилль та Джордж Орвелл мали насправді багато чого спільного. Обоє випередили свій час, обоє виступали борцями за свободу та демократію, а їхні ідеї, сформовані майже століття тому, залишаються гостро актуальними і дотепер.
Книжка «Черчилль і Орвелл. Битва за свободу», написана журналістом та воєнним кореспондентом Томасом Ріксом, вийшла друком у крафтовому видавництві «Лабораторія». Це порівняльна біографія двох видатних історичних постатей, які ніколи не зустрічались, однак захоплювались один одним на відстані.