Спецпроект

Донецькі депутати проти "таких ганебних героїв, як Бандера"

В день, коли розглядається касаційна скарга щодо Бандери-Героя, депутати Донецької облади ухвалили звернення до народних депутатів України щодо неприпустимості героїзації Степана Бандери.

Доповідачем виступила депутат облради від Компартії Ірина Попова, повідомляє Острів.

Попова закликала позбутися таких "ганебних героїв, як Степан Бандера".

"Розвиток подій в останні роки показує, що потенційна загроза відродження неофашизму стає реальністю. Використовуючи як привід для деструктивних дій скасування Указу президента України 46/2010 від 20 січня 2010 року про присвоєння Степану Бандері звання Героя, націоналістичні сили намагаються дестабілізувати політичну ситуацію в державі. Це викликає серйозну стурбованість Донецької обласної ради", - сказано в тексті звернення.

"Ми вважаємо скасування указу 46/2010 від 20 січня 2010 року актом відновлення історичної справедливості і свідченням намірів держави дотримуватися загальнолюдських норм гуманізму, європейської демократії і права", - заявляють депутати облради.

У той же час заяви депутатів Тернопільської, Івано-Франківської і Львівської облрад, їхні заклики до "революції під прапорами Степана Бандери", донецькі депутати розцінили як "демонстрацію агресії стосовно жителів східних регіонів України і керівництва держави".

Нагадаємо, що сьогодні Вищий адміністративний суд мав розглядати касаційну скаргу на рішення судів першої й апеляційної інстанції, якими було визнано незаконним указ Президента Віктора Ющенка про присвоєння Степану Бандері звання Героя України.

Але у зв'язку з хворобою судді сьогоднішнє засідання перенесене на невизначений термін.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.