Спецпроект

Прихильники "старого Києва" пройдуть маршем від Золотих Воріт

Сьогодні в Києві відбудеться марш на захист соціального та культурного простору міста, організований кількома громадянськими організаціями, поміж який і "Збережи Старий Київ".

Про це повідомляється на офіційному сайті маршу.

Місце збору: Замок Барона, Ярославів Вал 1, біля метро Золоті Ворота.
Час збору: 3 квітня, неділя, 12.00.

Маршрут: Замок Барона - незаконне будівництво над метро Театральна - КМДА (вул. Хрещатик) - місце незаконної забудови біля готелю Дніпро (Європейська площа) - Український Дім.

На сходах Українського Дому о 14.00 розпочнеться мітинг та концерт.

Краєзнавець Михайло Кальницький про вимираючий центр Києва (ВІДЕО)

Організатори маршу висувають такі вимоги до влади:

"1. ЗАХИСТИТИ ЗЕЛЕНІ НАСАДЖЕННЯ! Припинити незаконні вирубки зелених зон. Негайно відновлювати ті зелені насадження, котрі було неправомірно знищено. Змінити законодавство з метою посилити санкції щодо замовників незаконних вирубок. 

2. НІ ЗАБУДОВІ ІСТОРИЧНОГО ЦЕНТРУ! Вимагаємо ввести мораторій на нове будівництво в історичному центрі, законодавчо обмежити існуючі забудови у центрі по висотності до 25 метрів, негайно зупинити всі будівництва в буферних зонах Софії та Лаври. 

3. КУЛЬТУРА МАЄ ЖИТИ! Ввести мораторій на виселення чи приватизацію музеїв, книжкових магазинів та бібліотек. Переглянути рішення про відчуження таких об'єктів за останні 5 років. Надати гідне приміщення Музею історії Києва.

4. КИЄВУ - ВЕЛОСИПЕДИ, ВЕЛОСИПЕДИСТАМ - КИЇВ! Створити велосипедну інфраструктуру європейського рівня як необхідну складову підготовки до Європейської футбольної першості: доріжки, стоянки, прокат.

5. МІСТО МАЄ БУТИ ЧИСТИМ! Забезпечити всі громадські місця достатньою кількістю сміттєвих урн і баків для роздільного збору сміття, у тому числі в зонах пересування пішоходів (встановити у місті урни через кожні 60-100 метрів, а також біля кожної лавки та забезпечити своєчасне прибирання сміття з них). За розкидання сміття - штрафувати.

6. НІ ЗАКОНУ ПРО ГОРОДОМОР! Негайно прийняти закон, котрий зупиняє дію лобістського закону "Про регулювання містобудівної діяльності". За участі громадськості розробити новий закон. 

7. ПАМЯТКАМ - ВІДКРИТИЙ РЕЄСТР! Оприлюднити у наявному стані для вільного доступу всіх громадян України Державний реєстр нерухомих пам'яток України і надалі негайно публікувати будь-які зміни до нього.

8. НІ ГРАБУНКУ КИЯН ЧЕРЕЗ БЮДЖЕТ, ТАРИФИ І ДЕРИБАН МАЙНА! Припинити необґрунтовані підвищення цін на опалення і транспорт, непрозору приватизацію та розбазарювання міського бюджету, зокрема на потреби окремих релігійних організацій. Покарати чиновників, винних у вказаних злочинах.

9. НІ ЦЕРКОВНИМ РЕЙДЕРАМ! Негайно звільнити самовільно захоплені представниками окремих конфесій зелені зони та історичні місця".

Організатори маршу підкреслюють, що до події не причетна жодна з партій, тому на заході не буде партійної символіки. 

Серед організаторів маршу - громадянська ініціатива "Збережи Старий Київ", Асоціація велосипедистів Києва, ГО "Люстрація", рух "Простір свободи", профспілка "Народна солідарність" та інші.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.