Спецпроект

Харківських істориків запросили до тюрми. ФОТО

Тюремний музей в Харкові "приймав госте". Історики "обмінялися досвідом" зі співробітниками музею Холодногірської колонії Харкова (№ 18).

Про це пишуть "Коментарі. Харків".

 

Історикам продемонстрували експонати, які ретельно збиралися протягом багатьох років. Подарунки гостей, фотографії, документи та діорами охоплюють історію з катерининських часів до наших днів.

"Музей створений в 2004 році. Колекція весь цей час постійно поповнювалася", - повідомив начальник Холодногірської колонії № 18 Марк Маркін.

Не раз музей колонії відвідували відомі спортсмени, радянські актори та зірки популярних серіалів. Гітара, подарована Юрієм Нікуліним, займає почесне місце в колекції музею.

Кайдани з колекції тюремного музею

Несподіваною стала знахідка кайданів засланих. Їх начальник колонії вважає одним з найважливіших експонатів колекції. "Робітники копали фундамент", - розповідає Марк Маркін, - "раптом лопати наткнулися на щось металеве. Виявилося, що це кайдани кінця XIX - початку ХХ століття".

Заклад багато разів міняв свій профіль, бачив у своїх стінах відомих людей не тільки в якості гостей, але і політичних у своїх камерах. 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.