Спецпроект

АНОНС: музейний розклад Києва на різдвяні свята

До Різдва київські музеї влаштовують святкову програму.

Щодня до 8 січня кияни та гості столиці можуть відвідати Музей гетьманства, де проходить виставка творчих робіт художниці Оксани Ягодки і майстрині Світлани Вавілової (живопис, різдвяний декор, ялинкові прикраси, іграшки, ляльки, декоративні ялинки, листівки в українському народному стилі). Час роботи закладу: з 10:00 до 17:00.

До 15 січня відкрито двері міської спеціалізованої молодіжної бібліотеки "Молода гвардія", де працює виставка матеріалів "Прикрашаємо свій дім до новорічних свят". Відвідати експозицію можна з 10:00 до 18:00. Крім того, тут же до 25 січня пройде виставка робіт декоративно-прикладного мистецтва "Відчуття свята".

До 20 січня в публічній бібліотеці ім. Лесі Українки буде працювати етнографічна книжково-ілюстративна виставка "Новорічні свята: подорож у часі". Відвідати заклад можна з 10:00 до 18:00.

До 14 січня в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва буде проходити фестиваль "Від Миколая до Різдва". Двері закладу відкриті з 10:00 до 17:00.

Крім того, в музеї-майстерні Івана Кавалерідзе - виставка живопису українських художників "Різдвяна феєрія" (до 15 січня, з 10:00 до 17:00), в музеї театрального, музичного та кіномистецтва - пізнавально-розважальна акція "Від Миколая до Стрітення"(до 15 січня, з 10:00 до 17:00), а в музейно-виставковому центрі Музею історії міста Києва - виставка "Різдвяна казка", присвячена традиціям святкування Різдва та Нового року в Києві впродовж століть.

10-11 січня в літературно-меморіальному музеї Михайла Булгакова відбудеться відтворення святкування Різдва в родині Булгакових "Дитяче Різдво в Булгакових". Початок заходу о 12:00.

11-20 січня в бібліотеці Київського інституту музики ім. Глієра пройде тематична виставка "Різдвяні свята в українському фольклорі".

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.