Спецпроект

Найзнаменитіший музей Франції став майданчиком для битви гросмейстерів

У Луврі проходить міжнародний турнір пам'яті великого шахіста Олександра Альохіна - першого російського чемпіона світу. Наступний етап змагань відбудеться у Санкт-Петербурзі, де в 1914 році почалася його блискуча неперевершена кар'єра. Титул чемпіона ніхто так і не зміг у Альохіна відвоювати. Сьогодні в турнірі на його честь беруть участь нові шахові королі.

Про це повідомляє 1tv.ru.

Шахи - це мистецтво, проголосив Олександр Альохін, четвертий чемпіон світу і перший російський. Тому й вирішили провести Міжнародний турнір на його честь  в музеї. Тут - 10 кращих сучасних шахістів з 7 країн, у тому числі 14-й і 15-й чемпіони світу: Крамник і Ананд, битву стратегій яких особливо чекають.

Альохін єдиний чемпіон світу з шахів, який помер непереможеним. Щоправда, доля іноді ходила проти нього. Син дворянина, слідчий карного розшуку, який отримав від імператора титул гросмейстера, під час революції втік з Петербурга до Парижа. В еміграції продовжив перемагати і переграв знаменитого кубинця Капабланку.

Після перебудови турнір пам'яті Альохіна не проводився жодного разу. А у Франції схожа за масштабом гра була аж у 1994 році. І шанувальники шахів встигли скучити.

Турнір розділений на 2 частини: Париж і Санкт-Петербург, 2 знакових для Альохіна міста. Наступний після Лувру хід - Російський музей. Там пройде заключний етап змагань і буде оголошений переможець.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.