АНОНС: телевізійна ІП - про напад Гітлера на Сталіна і президента ЗУНР

Головною темою програми "Історична Правда з Вахтангом Кіпіані" на телеканалі ZIK буде річниця початку німецько-радянської війни.

Йтиметься про донині приховувані таємниці цієї найкривавішої в історії людства сутички двох тиранів - Гітлера і Сталіна.

Зокрема, у розмові з дослідником військової історії Михайлом Слободянюком, ведучий програми заторкне такі теми:

- чому донині російські та проросійські історики приховують справжню причину війни, яка почалася у червні 41-го?

- що саме слугує підтвердженням, що вторгенням на територію СРСР Гітлер лише на певний час випередив наступ Червоної Армії на окуповану німцями територію Польщі?

- для чого нас дотепер переконують, що Гітлер напав на СРСР "віроломно" і "без оголошення війни", хоча насправді нацисти, розв'язуючи військовий конфлікт, дотримали дипломатичних формальностей?

- чи можна кампанію, що її провадила Радянська Армія на території держав Східної Європи у 1944-45 рр., вважати визвольною вітчизняною війною?

Іншою головною темою програми буде розмова про малознані сторінки життя та діяльності першого в історії Галичини президента - керівника Західноукраїнської Народної республіки Євгена Петрушевича.

- як сталося, що маловідомому для загалу галицьких українців політичному діячеві довірили посаду №1 у ЗУНР?

- чому Петрушевич аж надто стримано ставився до ідеї об'єднання в одну українську державу Західноукраїнської Народної республіки та УНР?

- чи варто вважати його винуватцем "дипломатичного краху", коли у 1923 р. Ліга Націй відмовила українцям Західної України створити автономне державне утворення?

- з яких причин в екзилі президент ЗУНР підтримував прорадянську політичну силу, яка діяла у Західній Україні?

 "Історична правда з Вахтангом Кіпіані" - щовівторка в ефірі телеканалу ZIK о 22:00.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.