In memoriam. Помер останній учасник "Великої втечі" з нацистського табору полонених

Колишній штурман Королівських ВПС Джек Лайон помер у віці 101 рік у своїй оселі в Бексхілл-он-Сі, графство Східний Сассекс у п’ятницю 8 березня. Він був одним з останніх живих ветеранів, які здійснили спробу втечі з табору військовополонених Шталаг Люфт-ІІІ в 1944 році.

Про це повідомляє Бі-Бі-Сі.

Тепер з-поміж 76, які втекли з нацистського табору, не лишилося в живих нікого. 73-х спіймали, з яких 50 стратили на наказ Адольфа Гітлера.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі на свій 100-й день народження в 2017 році Лайон сказав: "Якби я втік, напевно, я б не говорив із вами, тому що мої шанси дістатися додому були практично нульові. У мене не було ілюзій з цього приводу".

Джек Лайон опинився в німецькому полоні, після того, як його літак збили над м. Дюссельдорфом 

Фото: Бі-Бі-Сі

Під час масової втечі охорона табору його не помітила, проте невдовзі викрила тунель, яким він намагався вирватися з табору.

У 1963 році Голлівуд зняв про цю спробу втечі фільм "Велика втеча". Лайон затаврував кінострічку "сміттям" через невідповідність сюжету реальним обставинам події.

"Спадщина його та його сміливих товаришів, які спланували й узяли участь у відчайдушній Великій втечі – це свободи, якими ми користуємося зараз", – прокоментував голова Благодійного фонду Королівських ВПС віце-маршал Девід Мюррей.

"Смерть Джека особливо болісна з огляду на те, що 75-та річниця Великої втечі, 24 березня, за два тижні", – додав він.

Дивіться також:

Помер останній ас – Герой Радянського Союзу за Другу світову

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.