In memoriam. Померла найстарша учасниця демократичного руху в СРСР

3 липня в Хайфі, Ізраїль, у віці сто років померла Мальва Ланда, найстарша учасниця демократичного руху в СРСР. Останні роки вона була прикута хворобою до ліжка.

Повідомлення про це опублікував "Збруч".

Мальва Ланда народилася 4 серпня 1918 року в Одесі у сім'ї професора Зооветеринарного інституту. Восени 1932 року батька заарештували. Він пережив тортури в Сталінградській в'язниці, а в 1938 році його розстріляли.

 
Мальва Ланда
збруч

У 1940–1945 роках Мальва Ланда навчалася в Московському геологорозвідувальному інституті ім. Серго Орджонікідзе. У 1950-х працювала начальником геологознімальної партії Каратауської експедиції МГРІ.

"Вона прожила велике життя, – згадує Олександр Подрабінек, – не просто довге, а насичене важкими і драматичними подіями. Геолог за фахом, вона прийшла в демократичний рух на шостому десятку, але її енергії і заповзятливості могли позаздрити молоді. Вона опікувалася сім'ями політв'язнів, стояла з усіма перед закритими судами, коли там йшли судові процеси у політичних справах. Вона їздила по всій країні, і КДБ іноді збивався з ніг, втративши її слід."

Мальва Ланда була в першому складі Московської Гельсінської групи, з травня 1976 року, за пропозицією Юрія Орлова. Підписала більшість документів і заяв групи за травень 1976 — червень 1977 років. Укладала документ №3 "Про умови утримання в'язнів сумління".

Мальва Ланда підготувала величезну кількість документів, присвячених конкретним політв'язнем, причому завжди ці документи підписувала своїм ім'ям (зазвичай, подібні довідки про політв'язнів і їхні справи були анонімними). У листопаді 1976 року разом із Тетяною Ходорович публічно виступила з листом на андресу Міжнародній амністії, ПЕН-клубу і людям доброї волі в захист Василя Стуса.

 
Мальва Ланда на засланні в Казахстані, 1981 рік
Вікіпедія

Крім того, Мальва Ланда — автор двох важливих документів Московської Гельсінської групи: "Десять років опісля: про вторгнення радянських військ до Чехословаччини" і "30-річчя Загальної декларації прав людини".

Після арешту Олександра Гінзбурга в 1977 році Мальва Ланда разом з Кронідом Любарським і Тетяною Ходорович стала розпорядником Фонду допомоги політв'язням.

За свою правозахисну діяльність постійно зазнавала переслідувань, обшуків, допитів. У грудні 1976 року в помешканні Мальви Ланди за дивних обставин сталася пожежа. Кілька адвокатів відмовилися захищати її через політичне підґрунтя процесу.

Мальва Ланда згадувала: "На суді, що відбувся в середині травня 1977 року, я сама виступала в якості свого адвоката. Свідки говорили всяку нісенітницю; так, слюсар, який після того, як пожежу вже загасили, вимикав у моїй кімнаті батареї опалення, дав покази, що у мене багато літератури на іноземних мовах. На моє запитання — як він міг побачити це в темряві? — він відповів: "слідчий Іллічов сказав". Сміх в залі. Взагалі, сміху було багато".

У результаті, незважаючи на численні суперечності, її визнали винною і засудили до двох років заслання в Читинській області і великого штрафу. На її захист до світової громадськості звернувся академік Андрій Сахаров.

На засланні продовжувала правозахисну діяльність (її підпис з'являвся під документами МГГ). Після звільнення в березні 1978 року продовжила роботу в МГГ, підготувала багато документів групи.

Навесні 1979 року в ефірі радіо "Свобода" вийшла передача, в якій була озвучена стаття Мальви Ланди, результат її журналістського розслідування серії терористичних актів у Москві 1977 року. У цьому матеріалі Мальва Ланда стверджувала, що звинувачення на адресу вірменських націоналістів Затикяна, Степаняна і Багдасаряна було сфабриковано органами КГБ.

Від запропонованої радянською владою еміграції до Ізраїлю відмовилася.

7 березня 1980 року її арештували і 26 березня засудили до п'яти років заслання за ст. 1901 КК РРФСР ("поширення завідомо неправдивих вигадок, що ганьблять радянський державний і громадський лад"). На допитах Мальва мовчала.Відбувала термін у селищі Джезди Джезказганської області Казахстану.

На засланні продовжилися допити у різних справах, Мальва (як завжди) відмовлялася давати свідчення. Незважаючи на оголошений в 1982 році у зв'язку з масовими арештами розпуск Московської Гельсінської групи, заявляла владі, що продовжує вважати себе її членом.

У грудні 1984 року після закінчення терміну заслання оселилася у Владимирській області.

 
збруч

У роки перебудови виступала з критикою непослідовності горбачовської політики, співпрацювала з правозахисною газетою "Экспресс-Хроника". З 1995 року жила в Москві, в журналі "Правозащитник" вела рубрику, присвячену історії боротьби за права людини в СРСР.

У березні 2010 року підписала звернення російської опозиції "Путін повинен піти".

В останні роки Мальва Ланда важко хворіла, жила в будинку для літніх людей в Ізраїлі, в оточенні рідних і медиків.

"Вона була невгамовна і привітна, добра з друзями і непоступлива з владою. Її можна було переконати, але неможливо зламати. Вона ніколи не думала про еміграцію як про міру особистої безпеки. Вона безстрашно зустрічала небезпеку, не ухиляючись від неї, не тікаючи, не шукаючи виправдання для відступництва. Вона ніколи не просила помилування або поблажливості до себе. Вона була по-справжньому мужньою людиною, що було дано далеко не всім навіть у демократичному русі. Вона була людиною честі і слова. Це так багато значить в наші дні. Як, втім, і в усі часи" (Олександр Подрабінек).

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.