Спецпроект

Платформа європейської пам'яті та сумління нагадала про річницю Ванзейської конференції. ЗАЯВА

Цього дня, 79 років тому у передмісті Берліна Ванзеє відбулась конференція, скликана керівником Головного управління імперської безпеки Німеччини Рейнгардом Гейдріхом, з метою координації "остаточного вмрішення єврейського питання"

 

Цього дня, 79 років тому у передмісті Берліна Ванзеє відбулась конференція, скликана керівником Головного управління імперської безпеки Німеччини Рейнгардом Гейдріхом.

Конференція мала на меті координацію "Остаточного вирішення єврейського питання".

На конференції було ухвалено протокол, який формалізував масові погроми та страти на окупованих нацистами територіях та на Східному фронті впродовж кількох років.

На нараді були присутні представники міністерств закордонних та внутрішніх справ, юстиції, а також СС. Вони будуть залучені до промислового винищення 6 мільйонів євреїв, а також мільйонів інших меншин, таких як роми, та узагалі усіх "етнічно небажаних".

Один примірник Протоколу пережив війну. Його знайшов німецький адвокат Роберт Кемпнер у березні 1947 року серед матеріалів, вилучених у Міністерстві закордонних справ Німеччини. Він був використаний як доказ у Нюрнберзьких процесах. Ванзейська вілла, де відбувалась конференція, зараз є меморіалом Голокосту.

Протокол містить холодний бюрократичний та евфемічний вираз "евакуація євреїв на схід".

Ніколи не забувайте.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.