АНОНС: У Тернополі презентують книжку про діяльність УПА на Хмельниччині

У книжці розглянуто організаційну, військово-пропагандистську, диверсійну та рейдову діяльність Кам’янець-Подільської групи УПА “22 б”, яка впродовж другої половини 1944 р. дислокувалася на території Тернопільської області ОУН. А також боротьбу відділів УПА проти радянського окупаційного режиму і частин НКВД у призбручанських районах сучасної Тернопільщини і Хмельниччини.

Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини запрошує взяти участь в презентації науково-популярної книжки видавництва "Літопис УПА": "Над Збручем: Кам'янець-Подільська група УПА на Тернопільщині (друга половина 1944 р.)"

 

Її автор, історик та багаторічний дослідник національно-визвольного руху ОУН та УПА Сергій Волянюк, розповість про основні етапи вивчення цієї маловідомої сторінки з історії боротьби повстанської армії на теренах нашого краю, а також зробить короткий тематичний екскурс до діяльності цієї військової одиниці УПА.

Робота виконана в межах програми "Історія національно-визвольних змагань: складні питання та уроки", над якою працює Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини.


Час: 15 липня, четвер, 12.00


Місце: "Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини" – м. Тернопіль, вул. Медова, 5.


У зв'язку з карантинними заходами кількість учасників презентації обмежена, тому організатори просять попередньо зголосити свою участь. Заявки приймаються до 11 год. 15 липня.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.