Спецпроект

1989: наша "Мрія" + "Буран" - одне з останніх досягнень Радянського Союзу

В салоні найважчого і найбільшого у світі літака цілком поміщається відстань, яку пролетіли на першому літаку брати Райт.

Річниця польоту першого у світі ( і єдиного) автоматизованого космічного шатла "Буран" нерозривно пов'язана з Україною - саме наш літак Ан-225 "Мрія" (за натівською класифікацією - Cossack) мав транспортувати радянський шатл до місця старту.

Після розвалу СССР "Буран" вкривався пилом у ангарі на Байконурі, доки у 2002-ому ангар не розвалився, розбивши корабель.

"Мрія" теж кілька років стояла на "приколі", доки підприємство "Антонов" не стало заробляти на перевезенні надважких ванажів. Зараз завод "Ан" думає реанімувати другу "Мрію".

Ан-225 внесено до книги Ґіннеса за свої 240 рекордів у авіаційній галузі.

 В салоні найважчого і найбільшого у світі літака цілком поміщається відстань, яку пролетіли на першому літаку брати Райт.

Дане відео - унікальна хроніка польоту "Мрії" з причепленим згори "Бураном"

Приємно, що найбільший у світ літак зробили в Україні.

Уривок із книжки "Таборові діти" Любов Загоровської

У книзі "Таборові діти" зібрано свідчення людей, які в дитячому віці зазнали репресій радянської каральної системи. Це розповіді тодішніх дітей про те, як їх під дулами автоматів забирали з дому, про досвід перебування в тюрмах, про важку дорогу на сибірські морози в товарних вагонах, про життя в бараках чи спецінтернатах, про виживання в нелюдських умовах заслання. Ці свідчення варто прочитати, щоб знати, як ставилася радянська влада до дітей, яких оголосила "ворогами народу".

Історик, сержант ЗСУ Володимир Бірчак "Клап": Усі мої предки були борцями визвольних змагань. Тепер вони стоять за спиною свого найменшого бійця

Володимир Бірчак – відомий історик, журналіст, сценарист, заступник редактора видання "Історична правда", керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху. Працював заступником директора Галузевого державного архіву СБУ, доклав чимало зусиль для декомунізації в Україні, особисто брав участь у розробці змін до законодавства, яке тепер гарантує доступ до архівів КДБ. А з перших днів повномасштабного вторгнення Росії у 2022-му мобілізувався до лав ЗСУ та став кулеметником на позивний "Клап".

Чернівці-1989. За лаштунками першої "Червоної Рути"

35 років тому у Чернівцях відбулася подія, що змінила культурний ландшафт нашої країни. Незалежність України почалася із співочої революції на стадіоні "Буковина" та виверження нової непідцензурної музики – музики протесту.

Омофор єднання. Чому порятунок Царгорода від русів став святом для киян і українців загалом

Як виникло церковне Свято Покрови й чому воно стало святом військових.