Спецпроект

2009: "Шахтар" виграє останній Кубок УЄФА

Рівно два роки тому "Шахтар" здобув свій перший успіх у Європі, вигравши Кубок УЄФА. Перемога українського клубу у єврокубку викликала стихійні нічні радісні маніфестації по всій країні.

Ця перемога стала більш знаковою, що це був останній турнір - потім він змінив формат, ставши Лігою Європи. Давайте згадаємо ті емоції, подивившись цю нарізку найбільш драматичних моментів матчу.

Для команди, яка колись була "міцним середнячком" радянського футболу і впевнено нарощувала свій потенціал в чемпіонаті України (6-разовий чемпіон), то був справжній прорив психологічного бар'єру.

Донецький Пеле, якого всі ніжно називали "Бабуся"

Після того, як бразильсько-балкансько-українська збірна перемогла у Стамбулі німецький "Вердер", гірники вже не повинні почуватися знічено перед грандами, як це було ще кілька років тому, коли у нападника "Шахтаря" Воробея "тряслися колінця".

Забивши першими, шахтарі пропустили від бременців. Основний час так і завершився нічиєю 1:1, тож довелося грати два додаткові тайми по 15 хвилин кожен. На 97-ій хвилині Жадсон забив переможний гол.

1966: "Динамо" виграє Кубок і стає чемпіоном СРСР (ВІДЕО)

Перемога українського клубу у єврокубку викликала стихійні нічні радісні маніфестації по всій країні. Особливо веселилися у Донецьку, де рідний клуб є основоположною частиною регіональної ідентичності. Але це вже інша історія.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.