Пам'яті Володимира Базарка

13 жовтня помер один із найкращих українських правників США - Володимир Базарко. Творець першої української адвокатської компанії та професійної спілки юристів-українців у країні зірок. Співзасновник Спілки адвокатів України та багаторічний лідер "Пласт у світі". Член пластового куреня «Червона Калина», де пластував із Степаном Бандерою та Любомиром Гузаром.

 

13 жовтня помер один із найкращих українських правників США - Володимир Базарко. Творець першої української адвокатської компанії та професійної спілки юристів-українців у країні зірок. Співзасновник Спілки адвокатів України та багаторічний лідер Пласт у світі. Член пластового куреня "Червона Калина", де пластував із Степаном Бандерою та Любомиром Гузаром.

Володимир народився 14 червня 1940 року в с. Миців, тепер Грубешівського повіту Польщі. Під час Другої світової війни із батьками-біженцями опинився в Німеччині, із 7 років член Пласту. З 1949 року у Нью-Йорку, де завершив середню освіту та школу українознавства. Через три роки після приїзду в США закінчує приватний Pratt Institute, де з відзначенням отримав ступінь бакалавра інженерних наук.

Переїздить до Клівленду, де працює в NASA - National Aeronautics and Space Administration над розробкою способів охолодження гвинтів турбіни надзвукового пасажирського літака. У 1963-1965 роках служить в Армії США, стає старшим лейтенантом NASA. Через рік – магістр математики в John Carroll University у Клівленді. Здобуває другу вищу освіту на правничому факультеті юридичної школи Cleveland State University, де у свої 30 років стає доктором права. Волонтерив паралельно новацьким, а опісля юнацьким виховником у Пласті.

 

На зустрічі старших пластунів у 1968 році відзначив: "Чи маємо зберегти себе при українстві, чи зовсім розтопитися в американському кітлі? Напевне якийсь відсоток українців вибере легший шлях, а саме — шлях національного розгублення. Та тим не мусимо надто журитися, бо такий процес є в кожній національній групі. Я думаю, що більшість із нас вирішить бути українцями". І працював багато років, щоб українці були згуртовані та професійні.

Разом із колегами-українцями Богданом Футеєм (згодом федеральний суддя США) і Юрієм Оришкевичем створив першу українську адвокатську фірму в США Bazarko & Oryshkevych. У 1977 співзасновник також першої в країні професійної асоціації українських правників – Американсько-української спілки юристів (УАСЮ). З 40-річного віку, паралельно із адвокатською практикою, член Наглядової ради Centuri Bank в штаті Огайо. Виховав двох синів та радів п'ятьом онукам.

 

Співзасновник Спілки адвокатів України у 1990 році, на установчому з'їзді якої представляв українських правників США. Регулярно відвідував Україну, зокрема для супроводу становлення і розвитку Пласту. Це він навчив пластовий рух в Україні демократичного врядування на конференціях, символом якого є мабуть вигук: "справа формальна". Був на різних адміністративних посадах, зокрема головою світового Пласту.

Знав Володимира особисто, листувались багато років з різних питань, зокрема по власній ініціативі надсилав мені паперові газети з важливими статтями із США. Гостював у нього вдома. На світлині – три гетьманські скоби з куреня "Орден Залізної Остроги" із другом Влодком, як ми його називали, під час 100-ліття в Українському католицькому університеті у Львові. Співчуття родині і близьким. Вічна пам'ять Другу Влодку!

Теми

Єфрем Лукацький: Камера, яка співчуває

Ще якихось чотири роки тому, перед початком війни, документальна фотографія в Україні вмирала. Мало кого у світі цікавили новини з України, а місцеві видання закривалися, насамперед звільняли фотографів, доручаючи текстовим журналістам фотографувати на телефон. Але війна змінила все. Тепер знімки знову стали потрібні. Кожен зі смартфоном став свідком. Вибух ракети — кров на асфальті — зображення в соцмережах.

Рефат Чубаров: Заява Меджлісу кримськотатарського народу щодо неприпустимості визнання Криму російським

Меджліс кримськотатарського народу – вищий представницький орган корінного кримськотатарського народу України – категорично відкидає будь-які пропозиції або дії, спрямовані на визнання російськими тимчасово окуповані території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, які є невід’ємною складовою частиною України в її міжнародно визнаних кордонах.

Олексій Мустафін: Гюнтер Гійом: шпигун, що керував справами німецького канцлера

Вранці 24 квітня 1974 року західнонімецька поліція затримала Гюнтера Гійома, особистого референта федерального канцлера Віллі Брандта. Двері будинку, де він жив разом з дружиною, референт відкрив «гостям» сам - як кажуть, у домашньому халаті. У чому його можуть звинуватити, Гійом вочевидь здогадувався, тому й не став відмовлятися, а одразу заявив: "Я офіцер Національної народної армії НДР та співробітник Міністерства державної безпеки. Прошу шанувати мою честь офіцера".

Олександр Зінченко: Чергова провокація з могилою українців на горі Монастир у Польщі

Що залишається польським правим, коли вони за 8 років нічого не змогли зробити, займаючись дрібними повокаціями та махінаціями у питанні складних питань спільної історії? Правильно - нові провокації, в сподіванні, що травмовані війною українці влаштують істерику та зупинять роботи в Пужниках і Углах.