Тенор хору Кошиця і ветеран Армії УНР

На фото – тенор хору Кошиця — ветеран Армії УНР Леонід Татарів. Задовго до війни він співав у хорі Свято-Михайлівськрго Золотоверхого чоловічого монастиря в Києві. А коли прийшли окупанти – зі зброєю в руках став на захист України. Один із тих, хто своїм співом зробили "Щедрик" всесвітньо відомим українським твором. І один із небагатьох учасників хору, який опісля в США зміг відчути популярність цієї української колядки.

 

Леонід Татарів народився у 1895 році в Чигирині. Син священника. Мав брата Юрія, який теж став співаком-тенором капели Олександра Кошиця – та ще 6 рідних братів і сестер.

З 1910 року Леонід навчався в Києві. "Завдяки надзвичайному голосу (хлоп'яче сопрано) з дитячих літ був зачислений до архиєрейського хору при Золотоверхому Михайлівському монастирі у Києві, де закінчив духовну школу".

"Зі зброєю в руках боронив столицю перед навалою Муравйова". Тобто у січні 1918 року. Учасник антигетьманського повстання проти внутрішньої московської окупації Української Держави. У одній із своїх анкет на питання про службу в українській армії відзначив, що "в повстанні з 1918 до ХІІ.1918 р. як козак". Служив урядовцем в Міністерстві праці УНР (попередника Міністерство соціальної політики України).

У 1919 р. "вступив до української капели [Олександра Кошиця], з котрою їздив по Европі до її ліквідації". 1920 року із частиною хору осідає в Ужгороді і "активно включається в національний рух Закарпаття". Служив в Ужгородській "Просвіті", готуючись "до вступу на вищу господарську школу".

Засновник Руського (українського) театру "Просвіти" в Ужгороді.

У 1921 р. вступив до господарської школи в Гожицах, а через 5 років закінчив свою cередню господарську школу в Подєбрадах.

З 1925 року – член Чеського національного театру в місті Брно, який залишив щоб у 1932 р. здобути інженерну освіту в Українській Господарській Академії у місті Подєбради, де на навчання приймали переважно ветеранів української визвольної війни. Дипломну роботу "Історія виведення і розвитку культурних порід коней в Чехословаччині та заходи до поліпшення конярства" виконав "дуже добре, а дипломний іспит склав з успіхом добрим".

Навчаючись у Подєбрадах, як член товариства "Кобзар", взяв участь у концертному турне по Словаччині у вересні 1929 р., зокрема, і в прогулянці товариства в Черемлі біля Кошиць (серед учасників були Марина Терпило, Левко Безручко, Михайло Біличенко, Остап Вахнянин та інші).

Інженером повернувся на Закарпаття, працював учителем – до угорської окупації у березні 1939 року. Можливо був добровольцем "Карпатської Січі". Ув'язнений до угорського концтабору Вар'я-Лопуш. У подальшому коротко перебував в Німеччині.

З 1940 р. в США. Мешкав у Філадельфії. Одружився. Далі, вже на пенсії, жив у Честері (штат Пенсильванія). "Був незвичайно чесною людиною і навіть у думках був далекий від зла" – згадував один із побратимів у некролозі.

Помер у 1971 р. в "Джерментавн Госпіталь" (Джерментавн – мікрорайон Філадельфії, який перекладається як "Німецьке містечко"). Над могилою пролунало "Чуєш, брате, мій". Прощальну промову виголосив друг юнацьких років інж. С. Шевченко. Замість квітів на могилу приятелі і друзі склали пожертви на Хрест-пам'ятник Борцям за волю України у Бавнд-Бруку.

Фото Леоніда Татаріва публікується вперше. Текст укладено на основі доповненої довідки, підготовленої із Романом Ковалем для перевидання тритомника "Подєбрадський полк Армії УНР".

Теми

Микола Тимошик: 100 літ колишній каторжанці ГУЛАГу лондонці Іванці Мащак

Сто літ тому 11 липня 1925 року в родині греко-католицького священника на Сокальщині народилася Іванка Мащак (Пшепюрська). Колишня зв'язкова ОУН-УПА, багатолітня каторжанка сталінських таборів ГУЛАУ на Колимі.

Соломія Бобровська : Історію не можна переписати, її необхідно чесно осмислювати

Сьогодні поляки на національному рівні вшановують жертв Волинської трагедії - складної сторінки нашої спільної історії, яка продовжує розділяти Київ та Варшаву.

: Заява МЗС України щодо трагічних сторінок в історії українсько-польських відносин

Напередодні дня, коли Республіка Польща вшановує пам'ять жертв Волинської трагедії, Україна розділяє біль і скорботу польського народу. Водночас ми не забуваємо про численних українців, які стали невинними жертвами міжетнічного насильства, політичних репресій та депортацій на території Польщі. Україна вшановує пам'ять усіх загиблих незалежно від їхньої національності, релігії чи місця поховання.

Юрій Юзич: Пластун Ярко Сось - один із найуспішніших військових пілотів США

Всі бачили "Top Gun" з Томом Крузом? А тепер знайомтесь з одним із прототипів головного героя. Член Пласту підполковник Ярко Сось - "Джей Джей" (J.J.). Один із найуспішніших військових пілотів США. 4000 годин в небі на F-14, F/A-18 та F-16. Успішно виконав 746 посадок на авіаносець, з яких 250 – вночі. Серед іншого був і командиром школи винищувачів "Top Gun", показаної у фільмі. А у відставці став успішним спізасновником великої ветеранської бізнес-компанії в сфері комерційної авіації.