Сотники Армії УНР із Куп’янська

В Армії УНР воювало щонайменше 6-ро старшин (офіцерів), уродженців Куп'янська.

У березні 2024 року "Історична правда" опублікована мою статтю "Бойові командири Армії УНР з Куп'янська". Про трьох уродженців міста, які воювали в складі Запорозької дивізії. Усі троє, хоч і командували сотнями, мали первинний старшинський ступінь хорунжого (сучасний аналог в ЗСУ – молодшого лейтенанта). Окрім них в Армії УНР воювали ще принаймні два сотники (капітани), які теж народились в Куп'янську. Обоє служили в інженерних підрозділах Армії УНР та в 6-ї Січовій дивізії Марка Берзручка. Обох еміграційний уряд УНР підвищив до майорів.

Майор Володимир Лазарчик

"Службу в Українській Армії розпочав у Залізничному полку Корпусу Січових Стрільців, закінчив – на становищі молодшого старшини залізничної сотні Технічного куреня 6-ої Січової стрілецької дивізії" – написали побратими у ветеранському часописі "Дороговказ". На основі анкетних даних, які зберігаються в ЦДАВО можемо тепер дізнатись більше про бойовий шлях Володимира Лазарчика в українській армії.

 
Володимир Лазарчик

Народився 19 вересня 1897 в селі Куп'янськ-Вузловий на Харківщині. Закінчив 6 класів місцевої гімназії та прискорений курс піхотного училища в Чугуєві. У Першу світову війну пішов добровольцем в 4-ий Новотроїцький драгунський полк. Воював розвідником в "охотнічій команді" – від грудня 1914 до листопада 1915 року. Отримав бойове поранення при обороні фортеці Осовець, що недалеко від міста Білосток на теренах сучасної Польщі. Відзначений хрестом  ІV ступеня.

В українській армії з вересня 1918 року був молодшим старшиною 1-го Залізничного полку. Відкомандирований до "кордонну залогу". З липня по жовтень 1919 року брав участь в боях проти більшовиків в складі 1-го окремого Запорозько-Залізничного куреня Армії УНР. В березні 1920 року вступив до 6-ї Січової стрілецької дивізії. "Закінчив механічний вишкіл старшин 6-го технічного куреня". У травні-липні 1920 року відряджений в розпорядження Начальника Комунікацій Київського району.

У серпні 1920 року призначений молодшим старшиною (офіцером) залізничної сотні. У тому ж наказі технічний курінь 6-ї дивізії переформувався в технічну сотню. Був старшиною технічної сотні, яку знову розгорнуто до куреня в складі дивізії. Згодом служив у вишкільній групі дивізійних техніків, відтак знову в складі куреня. Найвищий військовий ступінь в діючій українській армії – сотник технічних військ.

 
Облікова картка Володимира Лазарчика

Восени 1920 року року перейшов ріку Збруч й інтернований союзницькими польськими військами в таборі у Александрові Куявському, а через рік опинився в таборі Щипйорно. Вибравшись із останнього оселився в сусідньому місті Каліш, де до Другої світової війни діяла потужна українська громада на базі ветеранів Армії УНР.

У Польщі 15 лютого 1929 року одружився із вдовою померлого у таборі інтернованих побратима – підполковника Германа (Арнольда) Арндта, який був командиром технічної сотні 6-ї Січової дивізії. Дружина Ольга з роду Шевченко, народилась 5 лютого 1901 року. Подружжя пустило в світ двох синів: Святослава (нар. 25.02.26) і Юрка (нар. 11.02.23).

На початку 1930-х років – член правління місцевого Українського Центрального Комітету в Каліші, де й зустрів початок Другої світової війни зустрів. Під час війни працював в споживчій кооперації. За припущенням українського історика Омеляна Вішки "очевидно, після ІІ Світової війни виїхав до Німеччини, де й помер".

Після війни подружжя Лазарчиків дійсно оселились на південному заході Німеччини. У місті Гайльброн (нім. Heilbronn), що в землі Баден-Вюртемберг, яка межує із Францією та Швейцарією. Розшукували синів, яких в січні 1945 року нацисти мобілізували на будівництво окопів біля Сєрадза (Sieradz) – міста в центральній Польщі, на річці Варта. Контакти для зворотного зв'язку подавали так: "Некар, Цеціліенбруненгойсхен".

Як поранений ветеран українських визвольних змагань у 1961 році отримав від Союзу українських ветеранів-інвалідів (СУВІ) 240 німецьких марок допомоги. Володимир й сам дбав про українських ветеранів, збирав кошти для СУВІ на південному заході Федеральної Республіки Німеччина. Збірки проводив у Гайльброні та Людвіґсбурґу. Тобто в сусідніх містах на північ від Штутгарта

Помер Володимир Лазарчик 03 жовтня 1966 року у Німеччині. Побратими в некролозі зазначили, що мав ступінь майора. Похований ймовірно у місті Гайльброн. Ще в 1930-х відзначений "Хрестом Симона Петлюри", число 406. У лютому 1964 року, вже як майор, отримав "Воєнний хрест: 1917-1967", число 602.

Майор Олександр Савченко

Народився в Куп'янську 5 листопада 1895 року. За старим стилем – 18 листопада. Українець, православний. У грудні 1915 року закінчив 1-шу Київську школу прапорщиків. Відтак до травня наступного року – командир маршової сотні 233-го піхотного запасного полку царської армії. Опісля до листопада 1916 року – молодший старшина 30-го піхотного Полтавського полку. З березня по грудень 1917 – командир 3-ї протилетунської чоти 8-ї гарматної бригади. За Першу світову війну відзначений орденами Святої Анни IV ступеня та Святого Станіслава ІІІ ступеня.

 
Олександр Савченко

У 1918-1920 роках молодший старшина Запорозького інженерного куреня, 6-ї Січової гарматної бригади 6-ї Січової стрілецької дивізії. У складі Запорізького інженерного куреня 10 червня 1919 р. тяжко поранений в бою з більшовиками під містом Вінниця.

У 1920 році – старшина (офіцер) 6-ої артбригади, де служив у батареї 16-го куреня. Учасник героїчної оборони міста Замостя під командуванням генерала Марка Безручка. Опісля про ті бої Олександр Савченко напише спогад "Із славного минулого", який надруковано у збірнику "Оборона Замостя VI Січовою стрілецькою дивізією армії УНР у 1920 р." (Торонто, 1956).

У листопаді 1920 року в складі Армії УНР перейшов на західний берег Збруча та інтернований польською владою. Станом на березень 1921 року служив поручником по піхоті у 17-му легко-гарматному курені 6-ї Січової стрілецької дивізії та перебував у польському таборі для інтернованих українських воїнів у Олександрові-Куявському. Учасник Другого зимового походу під час якого отримав пораненення.

 
ЦДАВО

У 1930-х роках мешкав в Польщі, займався друкарством та спорідненими до нього заняттями. Отримав "Хрест Симона Петлюри", число 409. Одружився, у 1937 році став батьком, дружина народила сина. Після Другої світової війни, а саме 6 лютого 1948 року, "піднесений до рангу майора". Влітку наступного року, переїхав в Канаду та оселився у Торонто. Мешкав за адресою: 78 Givins St, Toronto 3, Ontario.

Помер 20 березня 1959 року в Торонто, де й похований на цвинтарі "Проспект". У спільній вояцькій могилі, разом побратимами Олександром Петлюрою (рідним братом Головного отамана Армії УНР), Іваном Липовецьким та Тимішем Омельченком. У 1968 році відзначений "Воєнним хрестом: 1917-1967", число 1020 (посмертно). У 1977 році, знову посмертно, відзначений українською військовою відзнакою "Хрест відродження", число 196.

 
Могила Олександра Савченка

Отже, в Армії УНР воювало щонайменше 6-ро старшин (офіцерів), уродженців Куп'янська. Одним із них був також полковник Микола Сільванський, бойовий побратим Петра Болбочана. Вояками і підстаршинами (сержантами) відповідно мали би бути кілька десятків "куп'янчан". Усі старшини, доля яких відома – не здались на милість московських окупантів. Продовжували боротьбу, як могли. Знали що таке свобода і жили вільно. Бо Куп'янськ – це Україна.

Теми

Михайло Косів: Епохальний Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року

Референдум 1 грудня 1991 року таки справді має епохальне значення: усенародне схвалення надало Українській Державі абсолютної – і внутрішньої, і міжнародної – легітимності. А тому нинішні путінські базікання про "адін народ, що складається з трьох віток", "ісконнорусскую територію", а відтак – необхідність єдиної держави сприймаються як злочинні неонацистські затії. Як підставу для розгляду злочинних дій для їх реалізації Міжнародним Воєнним Трибуналом в Гаазі.

: Десять років без Євгена Сверстюка

1 грудня 2014 року відійшов у вічність філософ, поет, учасник руху шістдесятництва, політв'язень радянського режиму Євген Сверстюк. Публікуємо світлі спогади, якими поділилися ті, хто знав і спілкувався з паном Євгеном особисто.

Олексій Панич : Майбутнє Росії: як відокремити можливе від неможливого

Жодне перемир'я не поставить крапку в російсько-українському протистоянні. Якщо Росія не задовольнилася Кримом та Донбасом, які підстави вважати, що вона задовольниться іншими українськими землями, захопленими нею на момент перемир'я? Це протистояння не завершиться навіть якщо Україні вдасться відвоювати силою всі свої території, включно з Кримом. Адже Росія, що зазнала військової поразки, прагнутиме реваншу. Цього не станеться лише за одної умови: якщо в самій Росії відбудуться внутрішні трансформації.

Сергій Шумило: Помер сектантський діяч і самозваний «схіархиєпископ» Херувим (Дегтяр)

На Чернігівщині помер автор лжепророцтва, яке Кіріл Гундяєв полюбляє використовувати для обгрунтування ідеології "русского міра" та виправдання війни проти України.