Спецпроект

На Прикарпатті буде монумент "Руській трійці". Спеціально для Колесніченка - не "російській"

В Івано-Франківську планують до вересня 2011 року спорудити пам'ятник Маркіяну Шашкевичу, Якову Головацькому та Івану Вагилевичу - організаторам української літературної групи "Руська трійця", яка наприкінці 1820-х рр. започаткувала національно-культурне відродження на західноукраїнських землях.

Про це повідомляє "Інтерфакс".

"До 2 вересня 2011 року потрібно відкрити пам'ятник", - сказав у понеділок заступник міського голови Івано-Франківська Михайло Верес під час громадських слухань з приводу визначення місця під майбутній пам'ятник.      

Для спорудження пам'ятника Управління архітектури запропонувало на розгляд громадськості 5 ділянок у центральній частині міста. Після публічного обговорення більшість представників громадськості проголосували за те, щоб пам'ятник "Руської трійці" був розміщений у сквері за Івано-Франківським медичним університетом.

Як пояснив головний архітектор міста Ігор Гаркот, тепер міськвиконком оголосить конкурс на кращий проект пам'ятника, а потім розпочнуть його спорудження.

Один із засновників "Руської трійці" І. Вагилевич народився 2 вересня 1811 року в селі Ясень (нині - Рожнятівський район Івано-Франківської області) і 200-річчя від дня його народження святкуватимуть у 2011 році.

Найвищою історичною заслугою "Руської трійці" перед рухом національного відродження українців вважається видання альманаху "Русалка Дністрова" (1837 рік), де вперше в українській літературі використовувалася народна мова, що додало потужний імпульс розвитку української літератури в краї.

Опіум, вбивства, валютні спекуляції: китайські таємні організації в радянській Україні

Для більшості маловідомим залишається факт, що у першій половині XX cтоліття в Україні існувала доволі помітна китайська діаспора. Китайці оселилися в багатьох містах та навіть селах переважно на півдні та сході країни, а райони, де вони колись компактно проживали, до сих пір в народі називаються "шанхаями". Там, де виникали китайські діаспори, неодмінно з'являлися і злочинні угруповання та таємні містичні братства, більш відомі в масовій культурі як тріади.

Від символу до імені: у пошуку власних моделей військового цвинтаря

Присвячені невідомому солдату монументи можна знайти у Франції, США, Британії, Канаді та інших країнах умовного Заходу. Зрештою, традиція символічних і цілком реальних могил невідомих солдатів народилася саме у Західній Європі. Асоціація могили невідомого солдата з Радянським Союзом радше пов'язана з зацикленістю політики пам'яті сучасної Росії на Другій світовій війні, ніж із якоюсь особливою прихильністю радянців до невідомих солдатів.

Володимир Лаврик: віднайдений епізод з литовського життя офіцера Армії УНР

Щонайменше 70 майбутніх офіцерів міжвоєнного Війська Литовського народилися в Україні. Сотні пов’язані з українськими теренами навчанням, юнацькими роками, участю у боях Першої світової війни, пролитою кров’ю у боротьбі за вільну Україну. Водночас, литовська земля народжувала майбутніх бійців українських визвольних змагань, героїв Війни за незалежність.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".