Спецпроект

65-річчя возз'єднання Закарпаття з Україною відсвяткують на державному рівні

Верховна Рада прийняла постанову про відзначення 65-річчя входження Закарпатської області до складу України.

За постанову в четвер проголосували 316 народних депутатів з 415, що зареєструвалися в залі, повідомляє "Інтерфакс".

Постанова передбачає відсвяткувати 65-річчя входження Закарпатської області до складу України на загальнодержавному рівні.

Парламент рекомендував органам місцевого самоврядування та виконавчої влади:

- провести у зв'язку з цією датою урочисті збори громадськості, зустрічі з учасниками боротьби за визволення Закарпаття,

- вшанувати ветеранів війни та праці, передовиків і новаторів виробництва,

- провести тематичні виставки, наукові конференції, уроки, лекції, бесіди і інші заходи, присвячені висвітленню історичного значення цієї події.

Крім того, Кабінету міністрів України доручено передбачити виділення необхідних коштів для проведення даних заходів. Уряду також доручено передбачати кошти для подолання депресивного стану та прискорення соціально-економічного розвитку цієї області.

Довідка ІП: Закарпатська область у складі УРСР була створена в доволі символічний для української соборності день - 22 січня 1946 року.

Дев’ять імен: репресована свобода

Народи Балтії у 1918-1920 рр. зуміли здобути та захистити незалежність. У Литві, Латвії та Естонії утворилися національні держави. Втім, у 1940 р. після окупації балтійських держав Червоною армією, між жорна радянських репресій потрапили представники усіх груп політичних еліт трьох країн, без різниці, якою була їхня попередня орієнтація – демократична чи вождистська.

Член РУП Дідковський – організатор Уралу

Він народився в Житомирі. Закінчивсь кадетський корпус в Києві. Друкував українські видання в Петербурзі. Повернувся в Україну для розгортання РУП. Закінчив університет в Женеві. Партизанив на Уралі, який вже добре пізнав. Саме він прийняв і поселив царську родину в Єкатеринбурзі, яка у подальшому була розстріляна. Його ім’я носить гора – одна з трьох найвищих на Уралі.

Данило Скоропадський. "Валет" у колоді карт МГБ СССР

"33-літній принц України одного дня може стати центральною фігурою у великім повстанні, від якого може залежати доля Європи і України", - так наприкінці 1930-х років писали у пресі про гетьманича Данила Скоропадського після його поїздки до США та Канади за дорученням батька. З 1941 року син Павла Скоропадського став об'єктом уваги радянських спецслужб під оперативним псевдо "Валет".

Життя на війні та поза нею. Уривок з книги Івана Гоменюка "Мурашник. Нотатки на манжетах історії..."

Багато науковців називають Першу світову війною технологій. Справді, безліч технічних новинок і новацій випробовувалися саме тут. Зросла роль авіації, яку раніше воєначальники вважали дорогою й непотрібною розвагою. Авіатори були потрібні для розвідки та спостереження, набувала поширення бомбардувальна авіація, а повітряні бої вже не були дивиною навіть на Східному фронті.