Спецпроект

Янукович привітав українців Польщі, яким через 60 років повернули Народний дім

Президент України Віктор Янукович позитивно оцінює завершення процесу передачі українській громаді у Польщі Народного Дому в місті Перемишль.

"Я вітаю офіційну передачу Українського Народного Дому у Перемишлі нашої громади і обіцяю, що українська держава буде робити все, щоб у цьому будинку дійсно було затишно, тепло й радісно. Щоб українці - громадяни Польщі постійно відчували турботу про них з боку Україна", - наголошується в телеграмі глави української держави, адресованої Об'єднанню українців Польщі, повідомляє "Інтерфакс".

На думку В. Януковича, це реальний крок на шляху "виправлення історичних помилок минулого, який ми з президентом Коморовським намагаємося здійснити, виходячи з політичної формули "пробачаємо і просимо вибачення".

Український народний дім (УНД) у Перемишлі було споруджено у 1904 році в центрі міста (вул. Костюшка, 5) на кошти, зібрані місцевими українцями. Споруда у стилі “українського модерну” є однією із найцікавіших архітектурних пам’яток епохи. До 1947 р. УНД використовувався для потреб української громади.

Перемишль, вулиця Косцюшко. Український Народний Дім

Після акції "Вісла" і депортації українців зі східних земель ПНР у 1947 році Народний дім був націоналізований і до 1956 року не використовувався за призначенням. Після дозволу на повернення українців на колишнє місце проживання та створення своїх організацій (з 1956 року) Об'єднання українців Польщі орендувала частину приміщень УНД для своїх потреб.

Протягом кількох останніх років з польською владою велися переговори про повернення будинку УНД українській громаді Перемишля. 3 вересня 2009 під час засідання Міської ради м. Перемишль було ухвалено рішення про передачу Українського народного дому у власність української громади Перемишля.

Президент України Віктор Ющенко (2005-2010) неодноразово порушував питання передачі будівлі у власність української громади.

Чи там шукають витоки терору?

Останнім часом в нашому суспільстві йде обговорення витоків звірячої поведінки російських окупаційних військ в Україні в триваючій російсько-українській війні. Дехто з істориків та публіцистів вбачає ці витоки в більшовицьких та ширше комуністичних традиціях. Дійсно злочинів та репресій часів більшовицької диктатури можна навести чимало. Але чи були противники більшовизму в цьому плані краще?

Київ у більшовицькому вирі

Минуло 104 роки звідтоді, коли армія Української Народної Республіки дала бій у протистоянні з нестримною силою більшовиків, що наступала на українські землі з одним-єдиним гаслом: "Дайош Кієв! Смєрть Центральной Радє і єйо защітнікам", а командуючий російськими військами Михайло Муравйов, що пізніше влаштує терор в українській столиці напише: "Ету власть ми нєсьом на остріях своіх штиков"

Жах на селі

Перед вами — уривок зі спогадів Віктора Кравченка, українця, талановитого інженера, якому вдалося залишитися живим після розгортання репресій у СРСР за часів Сталіна. Він був членом комуністичної партії, який вірив, що СРСР може стати країною щасливого майбутнього, однак вчасно зрозумів, що таке тоталітарний режим, повсюдна брехня та системне винищення тих, хто чинив спротив злочинній системі. Віктору Кравченку вдалося втекти і за кілька років написати книжку
яка сколихнула весь західний світ.

Винуватці Абхазької війни

Ця війна забрала життя близько 4000 людей з абхазької сторони та близько 12-15 тисяч з грузинської. Понад 300 тисяч мешканців Абхазії, переважно грузини, стали біженцями. В їх будинках зараз живуть абхази. Вони продають ці будинки громадянам Росії як свою власність. І це, здебільшого, вина трьох людей