Спецпроект

Через історичні ляпи президента Польщі вже порівнюють із Бушем

Президент Польщі Броніслав Коморовський за останні тижні допустив серію помилок, які окремі польські ЗМІ вже порівнюють із обмовками екс-президента США Джорджа Буша-молодшого.

Про це повідомляє "Інтерфакс" із посиланням на польське радіо.

Зокрема, в одному з виступів Коморовський, розмірковуючи про Конституцію країни, сказав, що вона була "другою сучасною конституцією в Європі".

Польські ЗМІ зазначають, що "навіть школярі" у Польщі знають, що їхня країна 3 травня 1791-го першою, а не другою в Європі прийняла Конституцію. У світі її випередили тільки США, які зробили це в 1787 році.

З точки зору українських істориків помиляються якраз польські ЗМІ, а не Коморовський. Частина науковців вважає, що першою конституцією Європи був "Договір і встановлення прав і вольностей Війська Запорозького" - документ, укладений Пилипом Орликом у 1710 році.

Як знайшли оригінал Конституції Орлика українською

Ще одну прикру помилку Броніслав Коморовський допустив після аварії на японській АЕС "Фукусіма-1". Він зробив орфографічну помилку, коли залишав запис у книзі співчуттів японському народу.

«Диво на Віслі»: український вимір

Події серпня – вересня 1920 р. мали вирішальне значення в польсько-радянській війні. Перемога у Варшавській битві засвідчила здатність поляків відстояти своє право на незалежність. Втім без допомоги українських військ подолати Червону армію було би важче.

Чи там шукають витоки терору?

Останнім часом в нашому суспільстві йде обговорення витоків звірячої поведінки російських окупаційних військ в Україні в триваючій російсько-українській війні. Дехто з істориків та публіцистів вбачає ці витоки в більшовицьких та ширше комуністичних традиціях. Дійсно злочинів та репресій часів більшовицької диктатури можна навести чимало. Але чи були противники більшовизму в цьому плані краще?

Київ у більшовицькому вирі

Минуло 104 роки звідтоді, коли армія Української Народної Республіки дала бій у протистоянні з нестримною силою більшовиків, що наступала на українські землі з одним-єдиним гаслом: "Дайош Кієв! Смєрть Центральной Радє і єйо защітнікам", а командуючий російськими військами Михайло Муравйов, що пізніше влаштує терор в українській столиці напише: "Ету власть ми нєсьом на остріях своіх штиков"

Жах на селі

Перед вами — уривок зі спогадів Віктора Кравченка, українця, талановитого інженера, якому вдалося залишитися живим після розгортання репресій у СРСР за часів Сталіна. Він був членом комуністичної партії, який вірив, що СРСР може стати країною щасливого майбутнього, однак вчасно зрозумів, що таке тоталітарний режим, повсюдна брехня та системне винищення тих, хто чинив спротив злочинній системі. Віктору Кравченку вдалося втекти і за кілька років написати книжку
яка сколихнула весь західний світ.