Спецпроект

Через історичні ляпи президента Польщі вже порівнюють із Бушем

Президент Польщі Броніслав Коморовський за останні тижні допустив серію помилок, які окремі польські ЗМІ вже порівнюють із обмовками екс-президента США Джорджа Буша-молодшого.

Про це повідомляє "Інтерфакс" із посиланням на польське радіо.

Зокрема, в одному з виступів Коморовський, розмірковуючи про Конституцію країни, сказав, що вона була "другою сучасною конституцією в Європі".

Польські ЗМІ зазначають, що "навіть школярі" у Польщі знають, що їхня країна 3 травня 1791-го першою, а не другою в Європі прийняла Конституцію. У світі її випередили тільки США, які зробили це в 1787 році.

З точки зору українських істориків помиляються якраз польські ЗМІ, а не Коморовський. Частина науковців вважає, що першою конституцією Європи був "Договір і встановлення прав і вольностей Війська Запорозького" - документ, укладений Пилипом Орликом у 1710 році.

Як знайшли оригінал Конституції Орлика українською

Ще одну прикру помилку Броніслав Коморовський допустив після аварії на японській АЕС "Фукусіма-1". Він зробив орфографічну помилку, коли залишав запис у книзі співчуттів японському народу.

Перший Всеукраїнський Собор УАПЦ, 5-6 червня 1990 р.

Як установа божественна, Церква незмінно і недвозначно виявляє свою сутність у соборній свідомості своїх членів, натхнених Святим Духом. «Бо зволилося Духові Святому і нам» - так владно висловлює перший Апостольський Собор в Єрусалимі свою постанову.

Пам’ять про війну: дискурс демократії та дискурс тоталітаризму

Сьогодні неспокутуваний злочин комунізму повертається примарою нового світового конфлікту. Тому конфлікт історичних пам'ятей має не лише політико-ідеологічну, а перед усім, етичну природу і пов'язаний із нерозкаяністю за злочини комунізму. Отож, хай із сьогоднішнім ювілейним ушануванням жертв Другої світової війни прийде до нас усвідомлення що тоталітарне будяччя проросло на нашому полі не випадково. У Ялті 1945-го знесилене людство залишило ті зерна. Наше завдання сьогодні те будяччя виполоти.

ГУЛАГівська «одіссея» Патріарха Володимира

18 липня 1995 року спецпризначенці підрозділу «Беркут» битимуть кийками священників та мирян під стінами Софії Київської. Такою буде реакції української влади на бажання поховати у стінах храму українського православного Патріарха Володимира – Василя Романюка. В’ячеслав Чорновіл тоді викрикуватиме, що це “кінець незалежної України…”. «Беркут» і далі робитиме свою справу. Патріарха так і не поховають у храмі, а лише перед його стінами. Ці події ввійдуть в історію, як «чорний вівторок». Та передуватиме їм не менш напружене та сповнене боротьби життя. Історія «одіссеї» Патріарха Володимира концтаборами та тюрмами ГУЛАГу.

Спільний біль. Спільна історія. Дискусія до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Щороку 18 травня в Україні відзначається День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу – згадуються події 1944 року, коли радянський тоталітарний режим насильницьки виселив людей із їхніх рідних земель. Цей день офіційно започаткований тільки 2015 року, а історія та традиції кримських татар досі залишаються загадкою для багатьох українців.