Спецпроект

ЯНУКОВИЧ ПРОСИТЬ АКТИВНІШЕ ШУКАТИ ПОХОВАННЯ ЖЕРТВ ВІЙН І РЕПРЕСІЙ

Президент України Вiктор Янукович доручив вжити додаткових заходiв з пошуку, дослiдження та благоустрою мiсць поховань жертв вiйни, полiтичних репресiй та iнших трагедiй українського народу.

Текст вiдповiдного розпорядження опублiковано на офiцiйному сайтi глави держави, повідомляє "Інтерфакс".  

Кабiнету Мiнiстрiв президент доручив вжити за участю Нацiональної академiї наук України заходiв щодо активiзацiї роботи з пошуку, дослiдження та благоустрою мiсць поховань жертв вiйни, полiтичних репресiй та iнших трагедiй українського народу. До цiєї роботи запропоновано залучити громадськi органiзацiї.  

Крiм того, глава держави порушив питання про створення спецiальної комiсiї з вивчення питань, пов'язаних iз виявленням i дослiдженням мiсць поховань жертв вiйни, полiтичних репресiй та iнших трагедiй українського народу, а також створення наукового мартирологу загиблих.  

Забезпечити фiнансування пошукових робiт у необхiдних обсягах має уряд.  

Мiнiстерству внутрiшнiх справ, Мiнiстерству оборони, Мiнiстерству закордонних справ, Службi безпеки України, Державної архiвної служби, Державної пенiтенцiарної служби України доручено вжити за участю Генеральної прокуратури додаткових заходiв з виявлення документiв, що мiстять iнформацiю про мiсця таких поховань, iз розсекречення таких документiв, сприяти вiльному доступу до розсекречених архiвних документiв представникiв громадських органiзацiй, наукових установ i органiзацiй, вчених i громадян.  

МВС, Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, мiсцевим державним адмiнiстрацiям необхiдно вжити заходiв для запобiгання актiв наруги над могилами, iншими мiсцями поховань.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.