Спецпроект

Держархів планує добудувати нові сховища за три роки

Державна архiвна служба України має намiр до 2014 року здати новий комплекс сховищ для центральних архiвiв, а також завершити реконструкцiю наявних, заявила голова Укрдержархiву Ольга Гiнзбург.

Про це повідомляє "Інтерфакс".

"До 2014 року здамо точно, можливо, ранiше", - сказала Гінзбург, повiдомивши, що першу чергу нових примiщень (триповерхову будiвлю) планують здати в другому пiврiччi 2011 року.

За її словами, вартiсть будiвництва, що передбачає спорудження двох 15-поверхових будинкiв для зберiгання державних архiвiв, у 2007 роцi становила 285 млн грн. На сьогоднi загальна вартiсть становить 800 млн грн.

Фільм про мітинги 1990-го року - з архіву на Солом'янці (ВІДЕО)  

Крiм того, О.Гiнзбург закликала Фонд держмайна вирiшити проблему зi зберiганням документiв Державного архiвного фонду, оскiльки ФДМ не має для цих цiлей примiщень.

"Фонд держмайна має обов'язково вирiшити питання зберiгання архiвних документiв двома шляхами: або вiдновити фiнансування зi свого боку, або передати цi документи для зберiгання до Держархiву вищих органiв влади", - заявила голова Укрдержархiву, зазначивши, що в iншому разi можуть зникнути унiкальнi архiвнi документи.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.