Запрошують до підготовки посібників про Другу світову

Всеукраїнська асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін "Нова доба" запрошує до співпраці вчителів історії, науковців, які бажають взяти участь у роботі круглого столу про історію Другої світової і подальшої розробки посібників для шкіл і вузів.

Про це повідомляє асоціація "Нова доба".

У 2011-2012 роках "Нова Доба" та програма досліджень історії сучасної України ім. Петра Яцика проводять круглі столи істориків-науковців та вчителів історії задля пошуку суспільного взаєморозуміння навколо подій історії Другої світової війни.

Перший такий круглий стіл відбувся 21-22 жовтня 2011 року у Києві й мав своєю центральною темою: "Історичний досвід Центрально-Східної Європи у роки Другої світової війни: спільне і специфіка".

3 лютого 2012 у Києві відбувся другий круглий стіл на тему: "Голокост та геноциди". В обох заходах, окрім українських науковців, вчителів взяли участь європейські дослідники з Нідерландів, Німеччини, Польщі, Росії та США.

Третій круглий стіл на тему "Колаборація і спротив у роки Другої світовї війни" передбачається провести 4-6 липня 2012 року у м. Львові.   

Окрім обговорення відповідної тематики з участю вітчизняних та закордонних експертів,  у ході зустрічі передбачається спільними зусиллями розпочати працю над новими навчальними матеріалами, які, базуючись на сучасних європейських підходах, будуть висвітлювати історію Другої світової війни.

Зараз організатори заходів шукають можливості для продовження співпраці вчителів і науковців задля підготовки двох навчальних посібників:

  • Перший -  для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, який буде опиратися на методичні особливості та досвід підготовки асоціацією "Нова Доба" таких видань як: "Історія епохи очима людини. Україна та Європа у першій половині ХХ століття" та "Разом на одній землі. Історія України багатокультурна".

  • Другий посібник буде адресований студентам вищих педагогічних закладів та системі підвищення кваліфікації вчителів й розкриватиме різні наукові підходи до оцінки подій Другої світової війни

У ході роботи третього круглого столу відповідна частина часу буде приділена обговоренню саме принципів формування змісту та методичним підходам до створення таких видань.

Організатори запрошують до співпраці вчителів історії, науковців, які бажають взяти участь у роботі круглого столу і відповідно в подальшій розробці таких матеріалів.

Усіх охочих просять:

  1. Визначитися із одним із описаних вище посібників, до підготовки якого Ви маєте інтерес долучитися;

  2. Укласти свій варіант змістової структури такого посібника (до 2 сторінок);

  3. Підготувати фрагмент параграфу чи розробки уроку до одного із таких видань (до 5 сторінок), зокрема:

-  до посібника для учня: методичну розробку уроку/параграфу на основі конструювання різноманітних джерел (із необхідними посиланнями) та методичними завданнями до них

або

- до посібника для студентів, вчителів: тема, текст, який розкриває сутність того чи іншого питання. Запитання для обговорення чи завдання для самостійної роботи студентів. Список використаної літератури.

Матеріали необхідно надіслати на електронну пошту ww2@novadoba.org.ua до 5 травня 2012 року.

Причини масового полисіння дітей у Чернівцях влітку 1988 року

Взятися за написання цієї статті спонукали мене публікації, у яких протягом 30 років після трагедії, що зачепила багатьох чернівчан, продовжують поширювати брехню про причини масового полисіння у Чернівцях. І найголовніше, що змусило це зробити - передчасний відхід у вічність мого колеги по роботі та товариша - Анатолія Галіна, який у часи тоталітарного режиму не побоявся піти проти системи, завдяки зусиллям якого стали відомі справжні причини полисіння у Чернівцях влітку 1988 року.

"Редактор" Василь Мудрий і його "Діло"

У списку тих, кого дуже хотіли завербувати в 1930-ті роки працівники НКВД СССР, був тодішній голова Українського національно-демократичного об'єднання – найпотужнішої західноукраїнської парламентської партії і головний редактор найстарішої української галицької газети "Діло" Василь Мудрий.

Як Роман Шухевич-"Щука" тричі березневу Тису перепливав

Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов'язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

Яким був радянський лад? Судження історика

Деякі експерти пов'язують оптимістичні для нас перспективи в російсько-українській війні з відходом Владіміра Путіна від влади. Однак він є надто пересічною фігурою, яка не заслуговує сполученого з нею терміну "путінізм". Ми повинні усвідомити самі і переконати союзників у тому, що Російська Федерація являє собою екзистенційну загрозу для всіх народів, які потрапили в орбіту Кремля. Конкретна фігура очільника російських панівних кіл – справа другорядна. Ця країна готова порушувати встановлений світопорядок за будь-яких умов.