У Харкові відбудеться наукова конференція про нацистські репресії

У Харкові відбудеться Друга наукова конференція "Етнополітичні проблеми Другої світової війни в Україні: колаборація та Опір" (пам’яті трагедії Дробицького Яру).

Організатор конференції – Центр дослідження міжетнічних відносин Східної Європи. Захід відбудеться за підтримки Польського інституту в Києві, Українського єврейського комітету, Українського центру вивчення історії Голокосту та Міжнародного Соломонового університету Східноукраїнської філії.

Час і місце заходу: 14 травня 2013 року о 10:00. Харків, вул. Громадянська, 22/26.

Серед учасників конференції дослідники з Києва, Львова, Рівного, Любліна, Варшави та Харкова.

Будуть обговорені наступні питання з історії Другої світової війни:

  • Колаборація та Опір в умовах окупації: український контекст;

  • Участь колаборантів у військових злочинах на окупованих територіях;

  • Сучасні дослідження колаборації та Опору в Україні;

  • Політика пам’яті та комеморація в Україні: колаборація та Опір.

До участі у роботі конференції запрошуються науковці, студенти, громадські діячі, представники засобів масової інформації, а також всі зацікавлені особи.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.